عسل چای کوهی

توضیحات:

 • به نام خدا

  معرفی گیاه چای کوهی:

  -چای کوهی یا چای چوپان یا چای پشمی گیاهی پایا از سردهٔ سنبله ای است. این گیاه در ارتفاعات ۱۹۰۰ تا ۳۳۰۰ متری از سطح دریا، به صورت پراکنده و در مواردی به صورت لکه‌های متراکم در سطوح کم رویش دارد. فراوانی این گونه در مناطق کم شیب و به ویژه در یال‌های مناطق کوهستانی بیشتر است

  -چای کوهی در بن چوبی، کوتاه، دارای ساقه‌های کرک دار متعدد به رنگ سبز یا تقریباً متمایل به خاکستری؛ گل‌های خوشه مانند به رنگ صورتی، ارغوانی و بندرت سفید یا متمایل به زرد، کاسه گل لوله‌ای و پوشیده از کرک پرهای بلند، به رنگ سبز تا بنفش تیره و برگ‌ها به صورت ساقه‌ای، پهن و دراز و خطی یا سرنیزه‌ای می‌باشد.

  -این گیاه در ایران، با نام‌های گل کوفته، سنبله زیبا، چای کوهی، لولو پشمی (چهارمحال و بختیاری سورشجان )، گل کوو (کردستان)، توکلیجه (آذربایجان) و کرک گربه (الیگودرز در لرستان)،کُلکِنَه(لرستان)، پپوک (کرد خراسان) شناخته می‌شود

  ویژگی ها و خواص چای کوهی:

  -ساقه های کوتاه و برگهای سبز عمدتا تیره از دیگر مشخصات ظاهری آویشن است.آویشن خاصیت های زیادی دارد و در تهیه ادویه نیز استفاده می شود.
  دو نوع اسانس وجود دارد که زنبور عسل را به سمت خود می کشانند یکی اسانس کارواکرول و دیگری اسانس تیمول می باشد.در واقع می توان گفت خواص عسل آویشن تا حد زیادی به این دو نوع اسانس بستگی دارد و غذای زنبور عسل در تولید عسل آویشن بیشتر از این دو نو اسانس موجود در شهد می باشد.همچنین در عسل درمانی نیز همین دو اسانس بیشترین کارایی را در عسل آویشن دارند.

  اهمیت مکان برداشت عسل چای کوهی:

  -چون گیاه چای کوهی در مناطق کوهستانی بهتر عمل می آید بنابراین عسل چای کوهی در این مناطق از کیفیت بیشتری برخوردار است.

  سایر محصولات زنبور عسل از گیاه چای کوهی:

  -شهد

  -گرده

  خواص عسل چای کوهی :

  -ضد کرم معده و روده است

  -ادرار آور وقاعده آور است

  -گرفتگی صدا را باز می‌کند و خلط آور است

  -درمان کننده اسهال و اسهال خونی است

  -آرامبخش

  -موثر در سرماخوردگی

  منطقه رویش گیاه:

  -بیشترین پراکنندگی را در مناطق غربی کشور دارا می باشد.

  رنگ عسل:

  -زرد روشن

  عسل درمانی:

  -مخلوط کردن دو تا سه قاشق عسل چای کوهی  با آب ولرم و سپس اضافه کردن آب یک لیموی ترش تازه به آن است. تهیه این شربت از بهترین نوشیدنی ها است و علاوه بر ضد سرطان بودن خاصیت ضد عفونی کننده دارد و تمام خواص عسل مصرف شده به اضافه میزان بالای ویتامین C موجود در آب لیموی طبیعی را دارد.

  میزان مصرف :

  -برای بزرگسالان روزانه 50-70 گرم
  -کودکان بالای یک سال روزانه 20-30 گرم

   

  منبع : وب سایت عسل طبیعی ایران - عسل خاطره


 • تهیه و تنظیم توسط پرورش ملکه خاطره
  تماس : 09023025634
  انتشار مطلب در :