نژاد قفقازی زنبور عسل

توضیحات:

 • نژاد قفقازی:

  زنبور عسل قفقازی با نام علمی Apis mellifera.caucasica از خانواده آپیده یکی از زیرگونه‌های زنبور عسل معمولی است.

  ویژگی مثبت:

  نژادی با مقاومت بالا درگذراندن زمستان های سخت و طولانی این زنبور دارای خرطوم بلند نسبت به زنبوران معمولی خودمان میباشد و همین ویژگی این نژاد را در جهان برتر کرده که توان ذخیره و جمع آوری عسل بالایی دارد همچنین مقاومت بالایی در مقابل امراض زنبور عسل را دارا ست. این گونه نسبت به گونه ملیفرا عملکرد بالاتری را در تولید عسل در مناطق بومی و مناسب دارند

  رفتار و ساختار:

  از نظر اندازه و رنگ بدن بسیار شبیه به زنبور کارنیولان میباشد.رنگ کیتینی آن تیره و اغلب دارای لکه های قهوه ای روی حلقه اول شکم است.موهای پشت سینه حشرات نر سیاه رنگ است این نژاد در امر اصلاح نژاد همیشه حرف اول را میزند

  زنبورهای این نژاد در کندو بسیار ارام و بی آزارند.قدرت بچه دهی آنها نسبتا ضعیف است از این رو نژاد خوبی جهت تکثیر و عرضه میباشد .در مقابل آفات و بیماریها  بسیار مقاوم بوده و قدرت تیمار بالایی دارند .

   این زنبوران دارای رنگ خاکستری بوده و قدرت پروازی و گرده افشانی بیشتری نیز دارد  شهد خوبی از گیاهان مخصوصا شبدر و یونجه که دیگر زنبوران از جمع آوری آن عاجز هستند جمع آوری می نمایند کاملا آرام و بی آزار هسند  مقاومت بیشتر در مقابل  آفات همچون کنه واروا را دارند  همچنین دارای زهر بیشتری نیز هستند که برای استحصال زهر بسیار مناسب میباشند   از این رو بعلت سازگار بودن با آب و هوای مناطق ما مخصوصا آذربایجان و به لحاظ سود آوری و تولید محصول بیشتر و زمستانگذرانی عالی و همچنین استارت بهار ه خوب و جمع آوری عسل بیشتر به لحاظ داشتن خرطوم بلند  برای مناطق سردسیر و معتدل توصیه میشود .
  موطن اصلی این نژاد در دره‌های بلند قفقاز مرکزی در گرجستان و منطقه گسترش آن بین دریای سیاه و دریای خزر می‌باشد.


  زنبوران قفقازی مخصوصا زنبوران کوهستانی آنها دارای  خرطومی بلندتر از هر نژاد ( ۶/۸تا ۷/۲ میلی‌متر) می‌باشد، که قادرند از خیلی از گل‌ها مثل گل شبدر قرمز که شهد آنها در نقاط عمیق گل‌ها قرار دارند نیز عسل جمع کنند و حال آنکه زنبورهای سایر نژادها قادر نیستند. کلنی‌‌های قوی تا قبل از تابستان می‌سازد. از نیش زدن تا سر حد امکان احتراز می کنند. این نژاد، عسل را نزدیک نوزادها ذخیره می‌کند و بر طبق این غریزه عسل را در حداقل‌شان ذخیره می‌سازد که فایده این کار در انتهای جریان شهد است و در موقعی که جریان شهد ناگهان قطع می‌شود.

  ویژگی منفی:
  اشتباه وارد شدن به کلنی‌ها دیگر(دریفتینگ) از جمله صفات نامطلوب این نژاد است.
  این نژاد تا اندازه‌ای تمایل به غارت و جابه جایی دارد. این نژاد از نظر اصلاح نژاد و تلاقی با سایر نژادها مورد استفاده قرار می‌گیرد.مصرف بره موم در این نژاد بسیار زیاد می‌باشد. به طوری که زیادی بره موم اغلب، کار کردن با این نژاد را مشکل می‌کند.


   

   

   


 • تهیه و تنظیم توسط پرورش ملکه خاطره
  تماس : 09023025634
  انتشار مطلب در :