ملکه کارنیکا, اصلی یا غیر اصلی

توضیحات:

 •  

  اگر بخواهید در مناطق گرم و خشک جهان از آن استفاده کنید, باید از لاین های کارنیکای اتریشی که حاصل تلاقی زنبور عسل نژاد ایتالیایی با کارنیکای آلمان می باشد استفاده کنید. اگر اقلیمی کوهستانی داشته باشید, باید حاصل تلاقی لاین های کارنیکای سوئیس و آلمان و اتریش را به کار ببرید و اگر مکان پرورش زنبور عسل شما در مناطق پست جهان و کناره ی دریا با آب و هوایی معتدل باشد, تلاقی کارنیکای آلمان و یوگسلاوی پیشنهاد می شود.

  متخصصین این امر به دلیل ایجاد انواع اصلاح و پرورش توانسته اند ملکه هایی برای نیازهای متفاوت انواع زنبورداری صنعتی پرورش دهند و این موضوع مانند گوناگونی ملکه های اصلاح شده بومی مثل نژادهای ایتالیایی, قفقازی و… چهار چوب اقلیمی نداشته و تقریبا با تمامی اقیلم های متفاوت جهان سازگاری دارند, البته به شرط اینکه از قبل نوع ملکه و لاین به درستی انتخاب شده باشند.

  کارگران یکدست از نژاد کارنیکا

  کارگران یکدست از نژاد کارنیکا

  تفاوت کارنیکای آلمانی با اتریشی

  اولین فرق ظاهری ملکه های کارنیکای آلمانی با اتریشی این است که ملکه های آلمانی کاملا سیاه رنگ یا دارای رگه های خیلی ظریف مسی رنگ می باشند, در حالی که کارنیکای اتریشی با توجه به اینکه در اصلاح نژاد آنها از زنبور زرد رنگ ایتالیایی استفاده کرده اند, این تلاقی ها باعث روشن تر شدن حلقه های شکمی کارنیکای اتریشی شده است.

  فرق دیگر این دو لاین این است که ملکه های اتریشی با جمعیتی بالاتر کلنی را مدیریت می کنند و برای زنبورستان هایی که بیشتر در کار پرورش ملکه و فروش کلنی فعالیت می کنند پیشنهاد می شود, چرا که عسل آوری هر دو تقریبا یکسان است.

  ملکه کارنیکای اتریشی

  اگر چه ملکه کارنیکای اتریشی در سه بند اول شکم, دارای رنگ زرد چرمی ( نه زرد طلایی مانند زنبورعسل ایرانی ) می باشد, ولی باید تمامی زنبورهای نر و کارگر تولید شده رنگی طوسی مشکی داشته باشند و نباید بیشتر از ۳۰% زنبوران کارگر تولید شده از ملکه کارنیکای اتریشی دارای یک حلقه زرد چرمی رنگ باشند. در غیر این صورت می توان گفت که تلاقی با زنبورهای ایرانی باعث روشن تر شدن نسل جدید می باشد و این ملکه یک هیبرید است و ارزش ژنتیکی خاصی ندارد.

  ملکه کارنیکای اتریشی

  ملکه کارنیکای اتریشی

  ملکه کارنیکای آلمانی

  رنگ حلقه های شکمی زنبوران نر و کارگر و تشخیص درجه خلوص ژنتیکی آنها, فقط با فاکتور رنگ گویا نمی باشد و طول خرطوم, کوبیتال ایندکس, رنگ موهای سینه زنبوران نر, طول موی بند پنجم شکمی زنبوران کارگر, اخلاق و رفتار کلنی و… مجموعا با هم مشخص کننده کیفیت ژنتیکی یک کلنی کارنیکا می باشند.

  کارنیکای آلمانی

  کارنیکای آلمانی

  ملکه کارنیکای آلمانی

  ملکه کارنیکای آلمانی

  ملکه کارنیکای سوئیسی

  تمامی خصوصیات کارنیکای سوئیسی برابر کارنیکای آلمانی است و این ژنتیک ویژه ی ارتفاعات بلند و مناطق کوهستانی می باشد.

  کارنیکای سوییسی

  کارنیکای سوییسی

  ملکه کارنیکای سوییسی

  ملکه کارنیکای سوییسی

  تشخیص کارنیکای واقعی از هیبرید های ناخالص

  متاسفانه در کشورمان ایران, تعهد اخلاقی و وجدان کاری در این رابطه واقعا زیر سوال رفته است. سود جویان با دریافت یک ملکه از موسسه ما و یا از کارآموزان ما, با تولید و انتخاب ملکه های باکره سیاه رنگ و باروری آنها با زنبورهای نر ایرانی, هر سیاهی را به جای ملکه کارنیکا به خریداران قالب می کنند. البته جدیدا کارنیکای زرد را هم عرضه می نمایند و جالب اینجاست که همین نام را تبلیغات هم می کنند.

  ما هر ساله کلنی های کارنیکای موسسه را در دی ماه در منطقه کنگان مستقر نموده و بعد به منطقه برازجان و بعد از آن در ابتدای فروردین ماه به منطقه دزفول کوچ می دهیم. تازه در این زمان است که در دزفول کم کم تولید نرها آغاز می شود.

  آلمانی ها با بیش از ۱۰۰ سال کار اصلاح نژادی بر روی کارنیکا, آن را به گونه ای اصلاح نموده اند که بچه دهی نداشته باشد و چون به صورت غریزی علاقه ای به بچه دهی ندارد, زنبور نر هم خیلی دیر تولید می کند. به خاطر این موضوع است که تولید ملکه های اصیل کارنیکا هیچ وقت زودتر از نیمه اردیبهشت ماه امکانپذیر نمی باشد, حتی اگر از میناب کارهای تولید را شروع کنیم, مگر اینکه با نژاد اصیل کارنیکا کار نکنیم. بنابراین تحویل کارنیکای اصیل در فروردین ماه غیر ممکن است.

  من بهترین, راحت ترین و دقیق ترین روش را برای شناسایی زنبوران کارگر متولد شده از ملکه کارنیکا را خدمت شما آموزش می دهم. شما با کمی دقت و تمرین می توانید حتی اشتباهات من را هم متوجه شوید و به هیچ وجه دیگر کسی نمی تواند کارنیکای غیر اصل را به شما قالب کند.

  بررسی طول موی بند پنجم حلقه پشتی زنبور کارگر کارنیکا

  ابزار بررسی :

  1. یک ذره بین دسته دار با ۲ تا ۴ برابر بزرگ نمایی
  2. یک تکه سیم فلزی به قطر ۰.۳۵ میلی متر : برای تهیه سیم باید یک قطعه سیم گالوانیزه قاب زنبور عسل را با کشیدن, قطر آن را به ۰.۳۵ میلی متر تبدیل کنیم
  3. یک چراغ قوه دستی یا چراغ پایه دار

  لوازم تشخیص زنبور عسل کارنیکا

  لوازم تشخیص زنبور عسل کارنیکا

  روش بررسی :

  با استفاده از یک پنس یا انگشت, زنبور کارگر را به شکل تصویر نگه می داریم. بعد سیم را به شکل تصویر در زیر موهای بند پنجم پشتی زنبور کارگر قرار می دهیم, به گونه ای که یک یا چند مو را از حالت خوابیده به حالت عمود در آوریم.

  اندازه های مختلف موی حلقه پنجم پشتی

  اندازه های مختلف موی حلقه پنجم پشتی

  همانگونه که مشاهده می فرمایید, بلندی موی یک زنبور عسل کارگر از نژاد اصیل کارنیکا به هیچ وجه نباید بلند تر از قطر سیم باشد. در اصل باید کوتاه تر یا هم سطح باشند, در غیر این صورت تلاقی های ناخواسته داشته و به عنوان یک هیبرید تلقی می شود و یا اینکه اصلا کارنیکا نیست و فقط رنگ آن تیره است.


 • تهیه و تنظیم توسط پرورش ملکه خاطره
  تماس : 09023025634
  انتشار مطلب در :