روش درمان کندوهای نر زا

توضیحات:

 • به نام خدا

  مشکل نرزایی یکی از مشکلات بسیار حاد در زنبورستان است. اگر زنبورستانی دچار چنین مشکلی شود، تقریبا می توانیم بگوییم که عمر آن کلنی به سر آمده و به راحتی قابل جلوگیری نیست. با این حال روش هایی برای درمان نرزایی در کند وجود دارد که بد نیست از آن ها مطلع باشید.

  نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که برای مقابله با نرزایی در کندو، سرعت عمل بسیار مهم است. یکی از سختی های شغل زنبورداری همین است. اینکه تا می توانید به صورت دوره ای به کندوها سرکشی کنید تا شاهد مشکلات احتمالی باشید. اگر کندویی به هر دلیل ملکه خود را از دست داده است، سریع بفهمید و برای مقابله با آن اقدامات لازم را انجام دهید.

  روش مقابله با نرزایی کندو

  در صورتی که این مشکل برای کندو ایجاد شد باید به روش های زیر کندوی نر زا را درمان کرد. البته روش های متعددی برای این موضوع وجود دارد. با این حال 3 روش پرکاربرد برای ماقبله با نرزایی در کندو و برطرف کردن این مشکل از کلنی را با هم در ادامه مرور می کنیم.

  فراموش نکنید که مقابله با نرزایی نیاز به مشورت با صاحبان دانش زنبورداری دارد. اگر تجربه کافی در زنبورداری ندارید، حتما با این افراد مشورت کنید و اطلاعات به دست آورید. مطالعه کتاب های زنبور داری نیز می تواند گزینه خوبی برای افزایش اطلاعات در این زمینه و دیگر زمینه های زنبورداری باشد.

  کندوتکانی کنید!

  اگر در یک کلنی نر زا، کارگران تازه تخم گذاری را شروع کرده باشند باید کندو را در فاصله مناسبی حدود ۲۰۰ متر از زنبورستان بتکانید و مجددا کندوی خالی را جای خودش بگذارید تا زنبورهای کارگر غیر تخم گذار به کندو باز گردند. سپس یک ملکه جوان با قفس به کندو معرفی و تا زمان پذیرفته شدن آن مرتب کلنی را با آب و شکر ۱ به ۱ تغذیه نمایید.

  دقت داشته باشید که تمامی این مراحل باید به درستی انجام شود. در صورتی که بخشی از این اقدامات را به خوبی انجام ندهید، ممکن است کل کلنی دچار آسیب شود. در غیر این صورت می توانید به بهبود وضعیت کندو امیدوار باشید. به ویژه برای معرفی ملکه جدید تا می توانید دقت کنید و تا زمانی که هنوز مورد قبول قرار نگرفته، به صورت مداوم به کندو سرکشی نمایید.

  کندو را ادغام کنید

  در صورتی که بخواهید کندوی ملکه دار را با کندوی نر زا ادغام کنید، پس از انجام روش فوق، کلنی ملکه دار را جای کلنی نر زا بگذارید و کندوی نر زا را تکان دهید. دو کلنی با هم متحد می شوند. قبل از این کار حتما دو کندو را هم بو و بعد آن را تغذیه نمایید.

  این کار کمی تخصصی تر از روش قبلی است و در واقع تلفیقی از روش قبلی با ادغام دو کندو با یکدیگر است. در نتیجه باز هم تاکید می کنیم که اگر در این زمینه ها تجربه کافی ندارید، حتما مشورت کنید. زنبوداری یک علم بسیار پیشرفته است و باید با متخصصین آن پیش بروید.

  با کلنی خداحافظی کنید

  در صورتی که مدت طولانی از تخم گذاری کارگران تخم گذار گذشته باشد، نجات کلنی ممکن نیست. باید کندو تکان داده شود و احتیاج به گذاشتن کندوی خالی در جای اول نیست. در این صورت زنبورها متفرق خواهند شد و یا به کندوهای مجاور قبلی خواهند پیوست.

  اینجاست که اهمیت ویژه زمان برای تشخیص بیماری یا مشکل در کلنی احساس می شود. اگر زمان زیادی از تشخیص مشکل در کندو گذشته باشد، راهکاری برای رفع آن نیست و مجبور می شوید با کلنی خداحافظی کنید. البته زنبورها تلاش می کنند خود را به کلنی های جدید برسانند. با این حال احتمال تلف شدن برخی از زنبورها وجود دارد.


 • تهیه و تنظیم توسط پرورش ملکه خاطره
  تماس : 09023025634
  انتشار مطلب در :