فرایند تولید عسل توسط زنبور عسل

توضیحات:

 • به نام خدا

  هر زنبور عسل که به صحرا می رود تا زمانی که به کندو ی خود باز میگردداین مدت  رفت و برگشت و جمع اوری محصول سه دقیقه طول می کشد.در حالی که هر ساعت به طور متوسط 250گل را می مکد و از شیره گل که در شهد دان گل قرار گرفته می مکد . زنبوری که صبح برای مکیدن شهد گل  ماموریت می یابد ،عصرهمان روز به کار دیگر مشغول می شود  و یا اگر دو روز شیره گل بمکد و ببرد ،روز سوم پولن (گرده ی گل )را می برد . انچه برای زنبور اهمیت دارد ،پرورش گیاه مورد علاقه وی و وجود ان تا شعاع 3کیلو متری کندو است . و این که آیا حلقه گل عمیق است و زبان زنبور به ته آن می رسد یا نمی رسد . زنبور عسل بعد از اینکه شهد گل را به وسیله ی خرطوم می مکد ، آن را از راه مری به داخل کیسه عسل می فرستد و در آن جا مقداری از آبِ شهد از جدار کیسه ، جذب خون می شود و شهد کمی غلیظ تر می گردد. در بین را ه از راه جدار کیسه عسل مقداری دیاستاز از نوع اینورتاز به داخل آن ترشح می کند همین دیاستازها هستند که تمام خواص مفید و شفابخش عسل را به آن می دهند .زنبورعسل و مقداری از آب شهد کیسه جذب بدنش می شود سپس به کندو رفته و شهد نارس را به داخل سلول هایش ریخته و هنگام شب از کندو خارج نمی شود . زنبور عسل شهد را مجددا به داخل کیسه ذخیره خود برده و دوباره انزیم  دیاستاز را به آن می افزاید و همچنین رطوبت آن را جذب می کند . این عمل را آنقدر انجام می دهد تا شهد کاملا غلیظ شده و تبدیل به عسل رسیده گردد

   

  مبحث دیاستاز و آنزیم ها را در سایت عسل طبیعی خاطره دنبال نمایید.

  زنبور عسل با تمام کوچکی اش دارای دو معده می باشد.

   معده اول:

  کیسه عسلی یا چینه دان زنبور عسل کلیه مراحل تبدیل شهد به عسل در این معده انجام گرفته و عسل رسیده و آماده شده از طریق خرطوم زنبور به سلولهای مومی شکل ریخته می شود . شهد گلهای مکیده شده وارد این معده می شود که بوسیله دریچه ای به معده دوم مربوط است. زنبورعسل می تواند حدود 70 میلی گرم شهد ذخیره کند یعنی معادل وزن خودش و برای اینکه این شکمش را پر از شهد کند باید از حدود 100 تا 150 گل بازدید کند. تهیه عسل کار بسیار دشواری است که هر زنبور در طول زندگی اش فقط 1قاشق مربا خوری از ان تهیه می کند . در نهایت زنبور برای تمیز ماندن عسل روی ان را با یک لایه موم می پوشاند

   

   معده دوم:

   عملیات گوارشی را انجام می دهد. زنبور عسل در صورت لزوم جهت تغذیه خویش با اندک فشار بوسیله ماهیچه های اطرافش دریچه را باز می کند و از این طریق عسل مورد نیاز زنبور وارد معده اصلی شده و صرف تغذیه آن می شود و سایر عملیات از جمله گوارش و دفع مدفوع مربوط به این معده می باشد . 


  بعضی از افراد فکر می کنند که عسل مدفوع یا فضولات زنبور عسل است در صورتیکه کاملا اشتباه است مدفوع زنبور عسل ماده ای است آجری رنگ تا قهوه ای که عموما خارج از کندو دفع می شود و به هیچ وجه قابل استفاده نمی باشد در صورتیکه عسل محصول داخلی کندو و یک ماده غذایی بوده و با مدفوع زنبور قابل مقایسه نیست . بنابراین عسل نه تنها مدفوع زنبور نیست بلکه هیچ رابطه ای بین عسل و مدفوع زنبور وجود نداشته و ندارد . به هر حال باید دانست که عسل ماده حیات بخشی است که از مواد بی شمار زنده گل و گیاه ترکیب یافته است نه از فضولات گل یا زنبور .  و موم عسل بر خلاف تصور بسیاری از مردم مدفوع زنبور نیست.

    و نکته مهمی که در رابطه با عسل طبیعی وجو دارد اینست که  تنها ماده غذايي كه هرگز فاسد نمي شود عسل است و قوي ترين و خطرناك ترين ميكروب ها بيش از 48 ساعت توان مقاومت در آن را ندارند. به همين دليل عسل بهترين آنتي بيوتيك خوراكي طبيعي است كه هيچ ضرري ندارد.


   

   

   

   

   

   

   

   
   


 • تهیه و تنظیم توسط پرورش ملکه خاطره
  تماس : 09023025634
  انتشار مطلب در :