آنالیز گرده گل

توضیحات:

 • به نام خدا

  برای تشخیص دقیق نوع گل و منطقه‌ای که عسل از آن تهیه شده است، اقدام به تجزیه‌ی گرده‌ی گل می‌شود که هیچ گونه احتمال اشتباهی در آن وجود ندارد. از این طریق، می‌توان ارزش عسل‌هایی را که در بازار یافت می‌شوند تشخیص داد و آنهایی را که می‌خواهند عسل‌هایی را به جای نوع دیگری معرفی کنند ناامید ساخت.

  در واقع، تنها با دیدن خواص فیزیکی ظاهری عسل نمی‌توان با دقت و اطمینان کیفیت آن را مورد تایید قرار داد. شکل ظاهری، طعم، رنگ و عطر یک عسل را نمی‌توان در آزمایشگاه‌ها اندازه گیری کرد و تنها روش بدون خطا برای ارائه‌ی کارت هویت برای یک نوع عسل، همان تجزیه گرده‌ی گل می باشد. زیرا عسل تعداد بی شماری دانه‌ی گرده‌ی گل در خود دارد (تنها در یک کیلوگرم عسل، چندین میلیون دانه‌ی گرده وجود دارد که معمولا از دید چشم غیر مسلح پوشیده است) بنابراین، اشتباهی نمی‌تواند رخ دهد.
  هر نوع عسل، نشانی از گرده‌ی گل‌هایی که شهد آنها توسط زنبورها جمع آوری شده در خود دارد. به این ترتیب، عسلی که به وسیله‌ی تغذیه‌ی زنبورها از طریق شربت به دست آمده است، سریعا از طریق کمبود غیر طبیعی مقدار گرده گل، تشخیص داده می‌شود. تقلب در این رابطه به سادگی کشف می‌شود. به طور مثال عسلی که در فرانسه تولید می‌شود و از مناطق مشخصی توسط گل‌هایی که مربوط به آن منطقه هستند، به دست می‌آید، با عسلی از کشور دیگر که نژاد گل‌های دیگری دارد، اشتباه نمی‌شود. مثلا در عسل اسطوخودوسی که در کشور اسپانیا تولید می‌شود، گرده‌ی اکالیپتوس و درخت پرتقال وجود دارد که البته عسل اسطوخودوسی که از قسمت والنسول یا مونت وانتوی فرانسه به دست می‌آید، محتوی چنین چیزی نیست. هم چنین، تجزیه‌ی گرده‌ی گل امکان می‌دهد تا تقلب‌های احتمالی که ممکن است در رابطه با آب نبات‌های عسلی و یا نان ادویه‌دار عسلی انجام شده باشد نیز مشخص شود که برخی از آنها حتی یک دانه گرده‌ی گل نیز در خود ندارند!
  عسل‌هایی که به آنها «تک گل» گفته می‌شود، از خلوص نسبی خاصی برخوردارند. در عسل‌هایی که از گل‌های مختلفی به دست می‌آیند، همیشه نوعی از گل‌ها بر بقیه غالب است که می‌توان آن را به وسیله‌ی تجزیه‌ی گرده‌ی گل تشخیص داد و معمولاً‌بیش از 45 درصد از گرده‌ی گلی مورد نظر باید در آن باشد.
   در یک عسل، معمولا سه نوع گرده‌ی گل یافت می‌شود:
  گرده‌ی گل غالب (بیش از 45 درصد).
  گرده‌ی گل همراه (بین 15 تا 45 درصد).
  گرده‌ی گل منفرد ( کمتر از 15 درصد)
  بنابراین، عسلی را می‌توان عسل اکلیل کوهی نامید که در آن بیش از 45 درصد گرده‌ها، از گیاه اکلیل کوهی باشد.


 • تهیه و تنظیم توسط پرورش ملکه خاطره
  تماس : 09023025634
  انتشار مطلب در :