طریقه مصرف و تغذیه کیک جانشین گرده

توضیحات:

 • به نام خدا

  کیک های جانشین گرده معمولا در ایام کمبود یا عدم وجود گرده گل در طبیعت برای تغذیه تحریکی کلنی ها تهیه و در اختیارآنها قرار داده می شود. جانشین گرده ذکر شده در مطلب قبلی سایت عسل طبیعی ایران (عسل خاطره ) پس از تهیه به صورت کیک های پخته شده آماده مصرف در طی سه مرحله قرار می گیرند.

  -مرحله اول تغذیه در اوایل آبان ماه در اوزان 550 گرمی

   -مرحله دوم تغذیه در اولین روز آفتابی نیمه اسفند ماه350 گرمی

  -مرحله سوم تغذیه پانزده روز بعد از دومین تغذیه500  گرمی برای هر کندو به صورتی که قبلا ذکر شد روی کاغذ مومی سوراخ دار بر روی قاب ها در زیردرکندوگذاشته می شود . زنبورها بلافاصله به طرف کیک جلب شده و از زیر کیک از لابه لای قاب ها از محل سوراخ کاغذ مومی شروع به خوردن کیک کرده و آن را از وسط ،سوراخ می کنند و هم از کناره های کیک و هم از وسط مرتب از آن تغذیه کرده و در عرض چند روز کل کیک مورد استفاده قرار می گیرد بنابراین میزان کیک جانشین گرده برای تغذیه تحریکی کلنی ها برای هر کندو در سال سه کیک جمع به وزن 1400 گرم می باشد .

   لازم به ذکر است که همراه این کیک ها تغذیه با شربت شکر به نسبت 2 شکر و 1 آب در اوایل پاییز (بعد از برداشت عسل)برای ذخیره سازی کلنی ها و به نسبت 1 شکر و 1 آب در اوایل بهار (قبل از باز شدن اولین گل های شهد زا ) برای تحریک ملکه به تخم گذاری بیشتر و تقویت کلنی ها ضروری می باشد.

  مزایا و ویژگی های این جانشین گرده:

  - افزایش جمعیت کلنی به میزان حدود5/1 برابر کلنی ها ی گروه شاهد در اوایل بهار.

  - افزایش تعداد نوزادان پرورش یافته به میزان حدود 5/1 برابر کلنی ها گروه شاهددر اوایل بهار.

  - خوش خوراکی این جانشین گرده بیشتر از سایر جانشین ها بوده،به طوری که مصرف آن توسط زنبورداران حدود 5/1 برابر کم مصرف ترین جانشین بوده است.

  - مصرف غذای زمستانی در کلنی ها تغذیه شده بااین جانشین نسبت به کلنی های گروه شاهدو اکثریت جانشین های دیگر کمتر بوده است.

  - نداشتن هیچ گونه تلفات زمستانی .

   -دوام و پایداری کلنی های مصرف کننده این جانشین در بهار حدود 70 در صد بوده است و یا به عبارتی دیگرتعداد کلنی های پایدار مصرف کننده این جانشین3/2 برابر تعداد کلنی های پایدار گروه شاهد بوده است.


 • تهیه و تنظیم توسط پرورش ملکه خاطره
  تماس : 09023025634
  انتشار مطلب در :