تاریخچه کندو زنبور عسل

توضیحات:

 • به نام خدا

  کندو به معنای مکان انباشته نمودن برای استفاده در آینده می‌باشد. آدمی برای بهره برداری و استفاده بهتر از انگبین زنبور عسل به بررسی کندوهای وحشی پرداخت. و تلاش نمود تا مکانی را برای این حشره فراهم آورد که بیشترین شباهت را به مکان زندگی طبیعی آن داشته باشد.مکانی که درآن یک مجموعه شامل ملکه، زنبورهای کارگر و نر متولد شده، رشد کرده و باهم زندگی می کنند. زنبور عسل از بدو آفرینش در شکاف کوه ها، صخره ها و درختان زندگی می کرده است و عسل تولیدی آن هم توسط انسان از راه های گوناگون برداشت می شده است. در هر کندوی عسل جعبه ای ، یک کلنی شامل یک ملکه ،۱۰۰ تا چند هزار زنبور نر و ۳۰ تا ۷۰ و گاهی ۱۰۰ هزار زنبور ماده (کارگر) زندگی می کنند. 

  اما انسان بتدریج با استفاده از کندوهای محلی شامل : کندوهای تنه درختی، گلی، سبدی، کوزه ای و… توانست آنها را به انحصار خود در آورده و به پرورش آنها اقدام نماید. در این نوع کندوها شان های ثابتی استفاده می شد که خود زنبور درست می کرد و در آن نوزادان خود را پرورش داده و عسل ذخیره می نمود و انسان در این کار هیچ دخالتی نداشت و فقط با استفاده از ابزارهای محلی، عسل آنها را برداشته و استفاده می نمود. همچنین حیات، مرگ و میر و بیماری های این کندوها به طبیعت واگذار شده بود.

  در سال ۱۸۵۰ میلادی فردی به نام لانگستروت کندوی اصلاح شده با قاب های متحرک ابداع نمود و در ادامه تحقیقات خود دریافت که اگر قطعه ای از شان های طبیعی کندوهای بومی را داخل این قاب ها قرار داده و در کندو بگذارد، فاصله بین این شان ها ایجاد می شود که زنبورها به راحتی می توانند بین این فاصله ها فعالیت کنند.

  کندوی لانگستروت

   

  لانگستروت با اختراع دوم خود فضای قابل قبول برای زنبور را پی ریزی کرد و آن را فضای زنبور نامید. او ثابت کرد که فضای مورد قبول برای زنبور ۶.۵ تا ۹.۵ میلی متر می باشد. کم یا بیشتر از این فاصله برای زنبور قابل قبول نیست و آن را با موم یا بره موم می پوشاند. بنابراین لانگستروت با کشف فاصله دقیق بین شان ها و فاصله قاب ها از بدنه کندو، کندوی استاندارد با قاب های متحرک اختراع نمود. در حال حاضر معمولی ترین کندوی جهان از نظر کاربردی کندوی لانگستروت می باشد.

  پس از اختراع لانگستروت، سه اختراع دیگر در سال های ۱۸۵۱ تا ۱۸۷۱ صورت گرفت که عبارتند از : پایه شان یا برگه موم ، دستگاه استخراج عسل و دودی چهار اختراع با ارزش ابزار زنبور داری یعنی قاب های متحرک، پایه شان، اکستراکتور و دودی در یک مقطع زمانی کوتاه و استفاده آن در سراسر جهان ترویج شد و تحولات عظیمی را در صنعت زنبورداری در دنیا بوجود آورد.


 • تهیه و تنظیم توسط پرورش ملکه خاطره
  تماس : 09023025634
  انتشار مطلب در :