زنبورداری در فصل بهار، وسایل تمیز و شان های خوب

توضیحات:

 • به نام خدا

  تعویض کندوهای فرسوده و شان های شکسته یا آنهایی که حاوی تعداد زیادی حجره پرورش زنبور نر است، تمیز کردن بدنه کندو، درپوش داخلی و اجزای دیگر کندو کارهای ساده ای هستند که بایست در اوایل این فصل انجام شوند.

  در این فصل سال، معمولا تعداد زنبوران موجود در کندو کم بوده، لذا تعویض وسایل با کمترین مشکل صورت می گیرد. در صورتی که هنگام پاییز و زمستان از وسایل و کندوها در شرایط خوب نگهداری کرده باشیم، در بهار کار ما آسان خواهد بود.

  زنبوران در طول سال مقدار زیادی بره موم در کندو جمع آوری می کنند. توده های بره موم به همراه لبه برآمده شان ها، کار با کندو و حرکت دادن و درآوردن قاب ها را آهسته و مشكل می کند. گاهی اوقات بیرون آوردن شان با لبه برآمده می تواند تعدادی از زنبورها را کشته یا فلج کند.

  معمولا در یک کندوی زنبور عسل تعدادی زنبور نر یافت می شود. جمعیت زنبوران نر باید در حداقل ممکن نگهداشته شود، زیرا آنها هیچ کار مفیدی به جز جفتگیری با ملکه باکره انجام نمی دهند و برای این کار به جمعیت زیاد نیاز نیست. از طرف دیگر، زنبوران نر مقدار زیادی غذا می خورند که کم بودن تعداد آنها در کندو باعث کاهش مصرف غذا توسط این دسته از زنبوران بیکاره می شود.

  آسان ترین راه کنترل جمعیت زنبوران نر ، داشتن شان خوب حاوی بیشترین حجره های کارگری است. بهترین قاب‎ها زمانی ساخته میشوند که آنها را پهلوی هم چسبانده، کندو را از آنها پر کنیم، به طوری که جای خالی برای موم بافی زنبوران باقی نماند.

  باید به این نکته توجه داشت که وجود زنبوران نر قوی در زنبورستان، علی رغم بیکارگی و مصرف غذا توسط آنها الزامی است، زیرا به هرحال از لحاظ تولید مثل و انتقال صفات ژنتیکی، یکی از دو طرف را تشکیل می دهند و به این لحاظ، ما بایست در اصلاح نژاد آنها فعال باشیم.

  ملكه با کره ای که با زنبوران نر قوی از نژاد اصیل و دلخواه ما جفتگیری کند، تولید جمعیتی قوی با صفات مطلوب خواهد کرد. به همین منظور ما می توانیم با شناخت کلنی قوی و خوب در بین سایر کلنی‎ها، آن را مجبور به تولید زنبور نر کنیم و سلولهای نر کلنی‎های دیگر را تخریب کنیم.

  این کار با قرار دادن قابی که در قسمت بالای آن یک نوار مومی به عرض ۳ سانتی متر پرچ شده باشد، عملی است. خود زنبوران با بافتن قسمت پایین آن، بیشتر حجره‎ها را بزرگ و به اندازه حجره های نر می سازند. به این ترتیب ما با انتخاب کندوی قوی که دارای صفات مطلوبی نظیر، عسل آوری، آرام بودن، نیش نزدن، مقاوم بودن به بیماریها و غیره است، تعداد کافی زنبوران نر قوی برای زنبورستان خود تولید کرده ایم، به شرطی که سلولهای نر کلنی‎های ضعیف را قبلا از بین برده باشیم.

  زمانی که تعویض کندوهای فرسوده و گذاشتن شان خوب در کندوها پایان یافت، نوبت به جنبه های دیگر مدیریت می‎رسد.با این قسمت از مدیریت زنبورستان است که به بیشترین تولید عسل دست پیدا خواهیم کرد. در واقع، ما باید منطقه ای که زنبورستان در آن واقع شده و گیاهان موجود در آن را خوب بشناسیم. فراوانی تعداد گل در اطراف زنبورستان و طولانی بودن دوره گل دهی در میزان تولید محصول عسل اهمیت فراوان دارند.

  مدیریت صحیح کلنی و شان به ما کمک می کند که در صورت عدم وجود گل کافی، فورا زنبورستان را به منطقه پرگل کوچ دهیم و یا اگر می خواهیم زنبورستان را کوچ ندهیم، باید قبلا به کشت گیاهان زراعی زنبوردوست که مقادیر قابل توجه ای شهد و گرده گل نیز تولید می کنند، اقدام کنیم.


 • تهیه و تنظیم توسط پرورش ملکه خاطره
  تماس : 09023025634
  انتشار مطلب در :