جانشین گرده (مکمل غذایی)2

توضیحات:

 • به نام خدا

  در مواقع کمبود و یا عدم وجود گل حتماٌ زنبورداران باید سایر مواد مانند پروتئین ها،چربی هاو ویتامین ها و مواد معدنی را از طریق تغذیه تحریکی کلنی ها با کیک های پروتئینی جانشین گرده برای آنها تاٌمین کرد.برای تاٌمین این مواد مغذی به جای گرده گل در پاییز و زمستان و اوایل بهار و جلوگیری از ضعیف شدن جمعیت ها از نظر کمی و کیفی ،زنبورداران باید در کندو از جیره های پروتئینی جانشین گرده با پودر کنجاله سویا به صورت ترکیب با مواد دیگر استفاده کنند که اهمیت و ضرورت آن طبق تحقیقات انجام شده به اثبات رسیده است .

  بر اساس یک تحقیق انجام شده در بخش تحقیقات زنبور عسل مؤسسه تحقیقات علوم دامی کشور از بین شش جیره کمکی جانشین و مکمل پروتئینی استفاده شده (با مواد اصلی پودر کنجاله سویا،یا پودر گلوتن ذرت و یا پودر کنجاله کنجد به همراه گرده گل ،یا زرده خشک شده تخم مرغ و سایر مواد افزودنی مشابه ) نتیجه گرفته شد که به طور کلی همه جانشین ها و مکمل های پروتئینی گرده مورد آزمایش تا حدی سبب افزایش پرورش نوزاد و رشد جمعیت نسبت به گروه شاهد که هیچ گونه جیره پروتئینی مصرف نمی کردند ، شدند ولی به دلایل جانبی مانند خوش خوراک نبودن و یا کم بودن قابلیت هضم آنها و یا احتمالا وجود ترکیباتی مضر برای زنبور درآنها و در نتیجه بالا بودن تلفات زمستانی کلنی ها و کم بودن تعداد کلنی ها ی پایدار درآنها همگی نمی توانند جهت تغذیه تحریکی معرفی شوند.

  جانشین گرده پودر کنجاله سویا :

   تنها جیره ای که در این آزمایش بر سایر جیره ها ارجحیت داشته و از همه جهات برای کلنی ها مناسب تشخیص داده شده جیره پروتئینی جانشین گرده با پودرکنجاله سویا و سایر مواد ترکیبی به نسبت های اعلام شده می باشد . این جیره از نظر افزایش پرورش نوزادان و رشد جمعیت ،کاهش میزان مصرف عسل ذخیره زمستانی در کلنی ،نداشتن مرگ و میر زمستانی ،میزان خوش خوراکی و دوام پایداری کلنی های گروه شاهد و همچنین سایر کلنی های مصرف کننده جیره های پروتئینی دیگر در این آزمایش برتری داشت.

  مواد مورد استفاده در جیره و میزان ترکیبات آن مواد :

  - برای تهیه ده عدد کیک1400 گرمی

  -برای مصرف سالانه 10 کندوی زنبور عسل

  ---که در هر کندو طی مراحل سه گانه صورت می پذیرد

  ---مرحله اول تغذیه با کیک 550 گرمی

  ---مرحله دوم تغذیه با کیک 350 گرمی

  ---مرحله سوم تغذیه با کیک 500 گرمی

  جدول شماره یک :مواد مورد نیاز برای تهیه 10 عدد کیک 1400 گرمی برای 10 کندو

  ردیف

  مواد مورد نیاز

  کل مقدار مورد نیازبرای تهیه کیک 1400 گرمی برای ده کندو 

  مقدار مورد نیاز برای تهیه کیک 550 گرمی برای ده کندو در مرحله اول تغذیه

  مقدار موردنیاز برای تهیه کیک 350 گرمی برای تهیه ده کندو در مرحله دوم تغذیه

  مقدار مورد نیاز برای تهیه کیک 500 گرمی برای ده کندو در مرحله سوم تغذیه

  1

  2

  3

  4

  5

  6

  7

  8

  9

  پودر شکر

  پودر کنجاله سویا

  پودر پروتئین تک یاخته ای (مخمر)

  شیر خشک کم چربی

  پودر زرده خشک تخم مرغ

  عسل

  سرکه

  اکسی تتراسیکلین

  آب

  10 کیلو گرم

  2 کیلو گرم

  250 گرم

  250 گرم

  140 گرم

  500 گرم

  50 میلی لیتر

  5 گرم

  2 لیتر

  4 کیلو گرم

  800 گرم

  95 گرم

  95 گرم

  55 گرم

  190 گرم

  19 میلی لیتر

  9/1 گرم

  800 میلی لیتر

  5/2 کیلو گرم

  500 گرم

  5/62 گرم

  5/62 گرم

  35 گرم

  125 گرم

  5/12 میلی لیتر

  25/1 گرم

  500 میلی لیتر

  5/3 کیلو گرم

  700 گرم

  5/92 گرم

  5/92 گرم

  50 گرم

  185 گرم

  5/18 میلی لیتر

  85/1 گرم

  700 میلی لیتر

   

  نکته:

   کلیه مواد جامد مورد استفاده باید توسط آسیاب به صورت کاملا پودر یا آرد در آمده واز الک های نیم میلی لیتری گذرانده شود تا بتواند مورد استفاده زنبور عسل قرار گیرد .

  کنجاله سویا : در اکثر فروشگاهای عرضه موادخوراکی دام و طیور و حتی سوپر مارکت ها وجود دارد که پس از تهیه باید به صورت کاملا پودر در آمده و در تهیه کیک ها مصرف شود .

  پروتئین تک یاخته ای : (مخمر)پروتئین تخمیری حاصله از تخمیر ملاس است و بیشتر در تغذیه طیور مصرف   می شود این ماده نیز در فروشگاه های عرضه خوراک دام وطیور وجود دارد که پس از تهیه باید به صورت کاملا پودر در آورده شده و سپس در تهیه کیک مصرف شود.این ماده بر حسب نوع فرایند دارای 45 تا50 درصد پروتئین بوده و حاوی اسیدهای آمینه ضروری ، انواع ویتامین ها و مواد اساسی رشد بافت ها و عضلات می باشد .ویتامین ها ی اصلی آن شامل تیامین،ریبوفلاوین ،نیاسین ،پیریدوکسین ،اسید پانتوتنیک و اسید فولیک می باشد .علاوه براین حاوی انواع مواد معدنی ضروری برای رشد نظیرپتاسیم ،فسفر،کلسیم ،منیزیم،گوگرد،سدیم،روی،آهن،مس،سرب منگنز وید می باشد این ماده از نظر مواد مغذی در حد پودر ماهی است.

  شیرخشک : کم چربی به راحتی قابل دسترس می باشد.

  زرده تخم مرغ : که باید تخم مرغ در آب پخته شود سپس زرده های پخته شده جدا و خشک شود و پس از پودر شدن مورد استفاده قرار گیرد.

   


 • تهیه و تنظیم توسط پرورش ملکه خاطره
  تماس : 09023025634
  انتشار مطلب در :