بیماری استرس دمایی زمستانه زنبور عسل

توضیحات:

 • به نام خدا

  نخستین اصل استفاده از کندوی سالم و محل مناسب برای قرار دادن کندوها است، کندوی سالم کندویی است که در آن هیچ گونه سوراخ یا درزی وجود نداشته باشد و  تخته کف و درب اصلی کندو یک تکه باشد.

   به همین علت باید برای زمستان‌گذرانی زنبوران عسل منطقه‌ای معتدل و نه چندان سرد انتخاب شود و کندوها در مسیر وزش باد، در مسیر سیلاب و محل‌هایی که آب جمع می‌شود و احتمال یخ‌زدگی وجود دارد، قرار نگیرند.

   کندو باید حداقل 15 تا 20 سانتی‌متر از زمین فاصله داشته باشد تا رطوبت را از زمین نگیرد هم‌چنین با آمدن برف، دریچه پرواز بسته نشود.

  برای جلوگیری از ورود آب باران به داخل کندو، کندو باید کمی به سمت جلو مایل باشد، پوشش درب ورودی زنبوران به کندو را تا حدی که یک زنبور بتواند از آن عبور کند، بسته و سایر درزهای کندو را با بتونه یا گل بپوشانند.

   کندوی مورد نظر باید عاری از هر گونه موم، بره موم مانده از سال گذشته، لاشه زنبوران مرده و هر گونه ماده دیگر شود.

   همه قاب‌هایی که فاقد جمعیت و نوزاد هستند باید از داخل کندو برداشته شود و قاب‌هایی که مقدار کمی عسل دارند نیز باید برداشته شود.

  همه قاب‌ها باید به یک سمت کندو فشرده و کنار قاب آخری تخته‌ای سه لایه به صورت عمودی قرار گیرد و پارچه‌ای ضخیم مثل پارچه برزنت روی قاب‌ها و تخته سه لایه کشیده شود.

   گام مهم بعدی وجود مقدار کافی ذخیره غذایی در کندو است که باید به صورت قاب و پولک سربسته باشد.

   قرار دادن مقدار بیشتری عسل درون کندو نه تنها هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند، بلکه در آغاز فعالیت زنبوران عسل در سال آینده به رشد کلونی بسیار کمک کرده اما قرار دادن مقدار کمی عسل درون کندو عواقب جبران‌ناپذیری به دنبال خواهد داشت.

  ودر آخر اینکه  موش‌ها دوست دارند از محیط مناسب و مطبوع داخل کندو برای لانه گزینی و زمستان‌گذرانی استفاده کنند، که این امر می‌تواند برای جمعیت کندو استرس‌زا باشد.


 • تهیه و تنظیم توسط پرورش ملکه خاطره
  تماس : 09023025634
  انتشار مطلب در :