نحوه کار زنبور عسل

توضیحات:

 • به نام خدا

  نحوه ی کار زنبور عسل:
  زنبورهای عسل به طور کلی دو محصول اصلی و سه ماده ی فرعی به کندو می اورند .

  محصول های اصلی:

   که توسط زنبور عسل به کندو آورده می شود عبارتند از شیره ی گل ها که از شهددان گل به دست می اید ودیگر گرده گل ها .
  پولن عبارت از گرده های عموما زرد رنگی که بر پرچم های گل ها نشسته و زنبورها از ان به کندو می اورند.

  محصول های فرعی :

  دیگر صمغ نباتی است که برای گرفتن سوراخ های کندو و بستن درزها و شکاف ها مصرف می شود و همین طور آب و انواعی از نمک های معدنی .
  شیره ی گل ها تبدیل به عسل می شود و پولن علاوه برموم سازی در تغذیه لاروها و ننف ها مورد استفاده قرار می گیرد .در زنبور عسل سه عضو وجود دارد که وظیفه اصلی حمل شیره و تشکیل عسل بر عهده ان هاست البته غیر از این سه عضو بقیه ی قسمت های دستگاه گوارش زنبور هم در کار تولید عسل شرکت دارند ولی (دهان)(حلق)و(معده)زنبور نقش اصلی تولید عسل را برعهده دارد.اگر منظور از حمل شیره ی گل ها فقط رفع گرسنگی خود زنبورها باشد برای هر زنبور در روز حدود دو یا سه گل کافی است اما در یک روز خوب هر زنبور حدود دویست گل را مورد بهره برداری قرار می دهد وبه این و سیله بخشی از عسل کندو را تامین می نماید .اصولا کار زنبور ها در رساندن شهد و پولن و.....به کندو یک کار دست جمعی است . به این صورت که در روز اگر محلی باشد که در ان مقدار شهد یا پولن فراوان باشد زنبورهای عسلی که به آن نواحی دست یافته اند پس از بازگشت با روش های مخصوصی سایر همنوعانشان را نیز اگاه می سازند و به این ترتیب میزان کارآیی جمعی آن ها افزایش می یابد یکی از راه های ارتباطی زنبوران عسل استفاده از از نوعی ماده ی شیمیایی به نام فرمون است زنبورها با پخش کردن انواع مختلفی از این ماده در فضا همنوعان خود را از منظور خویش اگاه می سازند وبه این وسیله ارتباطات روز مره ی خود را انجام می دهند  .
  نحوه ی انتخاب گل ها مورد نظر زنبورها هم تا حدی با ان چیزی که در ذهن ما  و جود دارد متفاوت است .یعنی این طور نیست که زنبورها به صرف خوشبو یا خوشرنگ بودن گل ها به سوی ان جذب شوند .البته در مورد بعضی از گل ها این موارد صدق می کند اما به طور کلی زنبورها با استفاده از حس بویایی پیچیده ی خود به تشخیص دقیق گل های مناسب می پردازند . به طور مثال برخی گل های تزئینی باغچه ها یا باغ ها که اندوخته ی شهد زیادی ندارند زیاد مورد تردد زنبورها قرار نمی گیرند یا برعکس بعضی گل هایی که ممکن است از نظر ما بی رنگ یا بد بو باشند به دلیل داشتن ذخیره ی شهد و پولن ها زیاد محل رفت و امد مکرر زنبورها واقع می شوند.

  راز تقسیم کار زنبورهای عسل:

  در کندو، هر زنبوری براساس سن و سالش مسئولیت انجام کاری را بر عهده دارد.
   بعضی زنبورها گل‌های جدید را پیدا می‌کنند و بعضی دیگر به طرف منابع مصنوعی که انسان‌ها برایشان تدارک دیده‌اند پرواز می‌کنند.
  گروهی از محققان به منظور بررسی رفتارهای غریزی و اکتسابی زنبورها، مطالعاتی را روی آنها انجام دادند؛ آنها داخل یک کندو منبع تغذیه‌ای از آب و شکر گذاشته و روی بدن هر زنبوری که به منبع تغذیه نزدیک شده و از آن تغذیه می‌کرد، نشانه‌ای گذاشتند.
  چند روز بعد آنها منبع تغذیه جدیدی را به نزدیکی کندو منتقل کرده و این بار زنبورهایی که این منبع تغذیه را یافتند، نشان‌دار کردند سپس به منظور بررسی دقیق‌تر رفتار زنبورها، منبع تغذیه دوم را به مکان جدیدی منتقل کرده و زنبورهایی که توانستند این منبع تغذیه را پس از جابه‌جایی پیدا کنند، شناسایی کردند.

  زنبور پیشاهنگ:

  زنبورهایی که می‌توانند منبع تغذیه را در هر مکانی پیدا کنند، زنبورهایی هستند که مسئولیت یافتن غذا را بر عهده دارند و اصطلاحاً به آنها پیشاهنگ گفته می‌شود.
  احتمال اینکه زنبورهای پیشاهنگ در آینده مسئولیت جستجوی شهد برای کندوی زنبورها را عهده‌دار شوند 3 برابر بیشتر است.

  این گروه از محققان به منظور بررسی تفاوت‌های میان زنبورهای پیشاهنگ و غیرپیشاهنگ، مغز آنها را مورد مطالعه قرار دادند تا ژن‌های فعال در مغز این دو گروه زنبورها را شناسایی کنند و در این میان به یافته‌های جالب توجهی دست یافتند.

  در میان بیش از هزاران واحد ژنتیکی، تفاوت‌های بسیار زیادی بین این دو گروه وجود دارد؛ بعضی از ژن‌های مغز این زنبورها شبیه به ژن‌هایی است که در رفتارهای انسانی نقش مهمی ایفا می‌کند.

  این ژن‌ها همان ژن‌هایی است که ترشح دوپامین را در مغز کنترل می‌کند؛ دوپامین یک ماده انتقال‌دهنده عصبی است که موجب می‌شود انسان‌ها احساس لذت و خوشحالی را تجربه کنند؛ در زنبورها دوپامین برعکس عمل می‌کند.

  در حقیقت در زنبورها افزایش سطح دوپامین در مغز موجب احساس نفرت و بیزاری می‌شود؛ ژن‌هایی که تعداد گیرنده‌های دوپامین را در مغز زنبورها افزایش می‌دهد از جمله ویژگی‌های اختصاصی زنبورهایی است که غیرپیشاهنگ هستند.

  در مقابل زنبورهایی که در مغزشان تعداد گیرنده‌های دوپامین کمتر است همان زنبورهایی هستند که در آینده به عنوان زنبورهای پیشاهنگ مسئولیت جستجوی منبع تغذیه برای زنبورهای کندو را عهده‌دار می‌شوند.


 • تهیه و تنظیم توسط پرورش ملکه خاطره
  تماس : 09023025634
  انتشار مطلب در :