عسل زرشک

توضیحات:

 • عسل زرشک نوعی عسل زرد تک گل با طعم مطبوع است. از گرده افشانی و استخراج شهد گیاه بربریس (که معمولاً به عنوان گیاه زرشک معروف است) توسط زنبورهای عسل تولید می شود.

  عسل زرشک چگونه تولید می شود؟

  زرشک گیاه خوبی برای زنبورهای عسل است زیرا بین ماه های مه و ژوئن شهد مغذی فراوانی می دهد.

  لحظه ای که زنبور عسل شهد زرشک را برداشت می کند با آنزیمی در دهان زنبور عسل مخلوط می شود. خود آنزیم در غیر اینصورت به نام اینورتاز یا "آنزیم زنبور عسل" شناخته می شود که از غدد زنبور عسل ترشح می شود.

  هنگامی که زنبورهای عسل به کندو باز می گردند ، شهد بربریس را که بین دهان خود جمع کرده اند می گذرانند و شهد را با "آنزیم زنبور عسل" مخلوط می کنند و مقدار آب را کاهش می دهند و شهد را به عسل تبدل می کنند.

  سپس آنها عسل زرشک را در سلولهای مومی قرار می دهند ، اما در این مرحله مقدار آب بسیار زیاد خواهد بود. به منظور کاهش میزان آب ، زنبورهای عسل بالهای خود را در بالای سلول مومی تکان می دهند. با این کار مقداری از آب را تبخیر می کنند.

  پس از اتمام فرایند ، عسل زرشک تقریباً 20 درصد آب دارد. سپس روی آن بسته می شود و زنبورهای عسل این روند را دوباره تکرار می کنند. زنبورهای عسل بین 30 تا 35 پوند عسل در هکتار از گیاهان زرشک تولید می کنند. این عملکرد بسیار کمی برای گیاهی است که به انواع عسل تک گل تبدیل می شود.

   

  عسل زرشک از کجا می آید؟

  زرشک بیشتر در مناطق معتدل کشت می شود و در فصول نسبتاً کوتاه رشد خوب عمل می کند. این محصول در نیوزلند ، استرالیا ، انگلستان و اروپای مرکزی تولید می شود.

  در حالی که زرشک را می توان در سراسر جهان تولید کرد ، اما به طور موثری مدیریت و برداشت نمی شود به گونه ای که آن را در بسیاری از این مناطق تک گل کند.

   

  بهترین گیاهان زرشک برای زنبورهای عسل

  بهترین گیاهان زرشک برای گرده افشانی زنبورهای عسل آنهایی هستند که در غلظت های متراکم رشد می کنند. این معمولاً زمانی اتفاق می افتد که گیاه برای اهداف تجاری کشت می شود.

  در عین حال ، مانند هر منبع گیاهی دیگر ، بربری که به صورت ارگانیک پرورش داده می شود ، بدون استفاده از آفت کش ها و حشره کش های مضر ، عملکرد بیشتری را در پی خواهد داشت.

  این به این دلیل است که متأسفانه آفت کش ها و حشره کش ها می توانند به زنبورها و کل کلنی ها آسیب برساند.

  فواید عسل زرشک چیست؟

  التیام زخم ها و سوختگی ها

  اثرات مثبت استفاده از عسل خام بر زخم ها و سوختگی ها گزارش شده است.

  کاهش مدت زمان اسهال طبق نظر NCBI ، مصرف عسل خام باعث کاهش شدت و مدت اسهال می شود.

  جلوگیری از رفلاکس اسید تحقیقات نشان داده است که با پوشاندن عسل به مری و معده ، می تواند جریان رو به بالا غذای هضم نشده و اسید معده را کاهش دهد.

  مبارزه با عفونت ها دانشمندان در سال 2010 گزارش کردند که عسل از طریق پروتئین خود (defensin-1) توانایی از بین بردن باکتری ها را دارد.

  تسکین علائم سرماخوردگی و سرفه ثابت شده است که عسل در تسکین علائم سرماخوردگی و سرفه مفید است. سازمان بهداشت جهانی در واقع عسل را به عنوان یک درمان طبیعی سرفه توصیه می کند.

  سرشار از آنتی اکسیدان عسل خام با کیفیت بالا حاوی بسیاری از آنتی اکسیدان های مفید است. اینها شامل ترکیبات فنلی مانند فلاونوئیدها و اسیدهای آلی است.

  می تواند تری گلیسیرید را کاهش دهد تری گلیسیریدها با مقاومت به انسولین مرتبط هستند و محرک اصلی دیابت نوع 2 هستند. مطالعات متعدد مصرف منظم عسل را با سطح تری گلیسیرید پایین تر ، به ویژه هنگامی که از آن برای جایگزینی قند استفاده می شود ، مرتبط کرده است.

  این بر اساس عسل خام است ، عسل فیلتر شده یا پاستوریزه این مزایا را تجزیه کرده و کاهش می دهد.

   

  دیگر فواید عسل زرشک

  فواید جالب عسل مانند عسل زرشک این است که می تواند روند بهبودی بدن را افزایش دهد. با افزایش آنتی اکسیدان ها ، از عملکرد سیستم ایمنی بدن نیز پشتیبانی می کند. علاوه بر این ، عسل زرشک سرشار از مواد معدنی است که باعث تقویت اعصاب و ماهیچه ها مانند مس ، منیزیم ، آهن و مس می شود.

  اگر به دنبال راهی برای تسریع بهبود زخم ها یا تسکین علائم تنفسی یا علائم سرماخوردگی هستید ، عسل زرشک برای همه این موارد عالی است. همچنین اعتقاد بر این است که عسل زرشک می تواند برای تنظیم سطح قند خون در مبتلایان به دیابت ، کاهش خطرات فشار خون بالا و حتی کمک به درمان کم خونی مفید باشد.

  عسل زرشک به عنوان ضد عفونی کننده

  به دلیل میزان بالای فلاونوئیدها و آنتی اکسیدان ها ، عسل هایی مانند عسل زرشک به طور گسترده ای به عنوان یک عامل ضد عفونی کننده و ضد باکتری استفاده می شود. از این عسل می توان برای درمان موضعی سوختگی و زخم و سایر آسیب ها استفاده کرد.

  عسل زرشک آب را جذب می کند ، این به نوبه خود به روند خشک شدن زخم ها کمک می کند ، در حالی که به جلوگیری از رشد باکتری های مضر کمک می کند. گلوکز اکسیداز همچنین در عسل وجود دارد که آنزیمی است که تولید پراکسید هیدروژن را کاتالیز می کند.

   

  چه زمانی باید از عسل زرشک اجتناب کنید؟

  به دلیل سطوح پایین یک باکتری که می تواند به طور بالقوه مضر باشد ، هرگز نباید به هیچ کودک زیر یک سال عسل بدهید. زنان باردار یا شیرده نیز باید از خوردن عسل به دلیل انتقال باکتری به نوزاد خودداری کنند.

   

  آیا می توانید زیاد عسل زرشک بخورید؟

  مانند هر چیز دیگری ، خوردن زیاد عسل در واقع می تواند مضر باشد. پرخوری عسل زرشک در یک جلسه می تواند باعث ناراحتی در دستگاه گوارش شما شود. این بدان معناست که ممکن است یبوست ، اسهال ، نفخ و سایر علائم ناراحت کننده را تجربه کنید.

  عسل یک ماده قندی بسیار غلیظ است و در صورت مصرف زیاد می تواند قند خون بالا و افزایش وزن ناخواسته را افزایش دهد.

   

  آیا زرشک عسل گیاهی است؟

  انجمن وگان عسل را گیاهی نمی داند ، این شامل عسل گل ذرت می شود. آنها معتقدند چون برخی از پرورش دهندگان عسل هنگام برداشت عسل را جایگزین قند می کنند ، طبیعتاً فاقد ریز مغذی های ضروری عسل خواهد بود ، بنابراین برای زنبورهای عسل مضر است.

  علاوه بر این ، آنها معتقدند که در زنبورداری معمولی ، زنبورهای عسل به طور خاص برای افزایش بهره وری پرورش داده می شوند. که آنها معتقدند منجر به تنگ شدن مجموعه ژنی جمعیت و افزایش حساسیت به بیماری ها و مرگ های بزرگ می شود.

  آنها همچنین بر این باورند که بسیاری از پرورش دهندگان عسل کندوهای خود را پس از برداشت خرد کرده و بال ملکه زنبورها را محکم می زنند تا از خروج آنها جلوگیری کرده و مستعمره جدیدی ایجاد کنند. بنابراین انجمن وگان عسل را گیاهخوار نمی داند. البته ، این امر مانع از آن نمی شود که برخی از گیاهخواران اگر عسل خود را از منابع معتبری تهیه می کنند که موارد فوق را رعایت نمی کنند ، جریمه آن است.

  عسل زرشک برای چه مواردی استفاده می شود؟

  زرشک معمولاً به عنوان روکش نان و محصولات لبنی و به عنوان شیرین کننده نوشیدنی ها استفاده می شود. همچنین به عنوان مکمل غذایی ، به ویژه توسط افرادی که به دنبال منبع آنتی اکسیدان قوی هستند ، ارزش زیادی دارد. این دارو در بین افرادی که داروهای خانگی را برای علائم سرماخوردگی معمولی و زخم ها و سوختگی های ساده ترجیح می دهند بسیار محبوب است.


 • تهیه و تنظیم توسط پرورش ملکه خاطره
  تماس : 09023025634
  انتشار مطلب در :