جانشین گرده (مکمل غذایی)1

توضیحات:

 • تهیه‌ی مکمل غذایی برای تغذیه‌ی کلنی در اوایل بهار و اواخر تابستان چندان ارزان تمام نمی‌شود به علاوه زنبور، مصرف فرآورده‌های خود را ترجیح می‌دهد. به همین علت تأثیر محسوسی در مصرف سریع و رشد زنبورها به وجود می‌آید یعنی اگر بتوان زنبورها را به تغذیه‌ی گرده همراه با مکمل عادت داد آن گاه بازده هر زنبور و بازده کل کندو بالا خواهد رفت. بنابراین هر زنبورداری باید به جمع‌آوری مکمل گرده از روش‌های صحیح اقدام نماید تا بتواند با فرآورده‌های خود کندو یعنی گرده‌ی مکمل غذایی ساخته و زنبوران خود را با آن تغذیه کند.
  چندین نوع مکمل غذایی برای گرده‌ی زنبور وجود دارد که در مورد برخی از آن‌ها مطالبی ارائه می‌گردد:
   مخلوط گرده و شکر:

   مخلوطی از گرده و شکر (به صورت پودر) را به نسبت مساوی در یک ظرف شیشه‌ای یا سنگی فشرده می‌کنیم این مخلوط را همچنین می‌توان در ظرف‌های پلاستیکی از جنس پلی اتیلن به صورت در بسته نگه‌داری نمود برای جلوگیری از خشک شدن یا کپک زدن مخلوط باید حدود 2 سانتی‌متر عسل غلیظ بر روی آن ریخت تا از خراب شدن مخلوط جلوگیری شود. اگر این مخلوط در جای خشک و خنک نگه‌داری شود برای سال‌های زیادی تازه می‌ماند و از این مکمل می‌توان کلوچه‌های کوچکی درست نموده برای تغذیه‌ی زنبوران مورد استفاده قرار داد.


  همچنین از مخلوط گرده و شکر می‌توان برای پرورش ملکه استفاده کرد یکی از پرورش‌دهندگان معروف ملکه به نام «اسکلنار» در آلمان نسبت مخلوط گرده و عسل را برای پرورش ملکه مفید و قابل توجه دانسته است. در این روش مخلوطی با نسبت یک قسمت گرده و ده قسمت شکر (یا یک کیلوگرم شکر به صورت محلول و 80 تا 100 گرم گرده) ساخته و آن را به هم می‌زنند. بعد از چند روز دوباره این عمل را تکرار نموده سپس مخلوط را در ظرف محکمی نگه‌داری می‌کنند که برای مدتی طولانی قابل نگه‌داری است و می‌تواند برای پرورش ملکه و ارسال ملکه به نقاط دیگر مورد استفاده قرار گیرد. لازم به ذکر است که در این روش می‌توان عسل را جایگزین شکر نمود اما برای گرده هیچ جایگزین مناسبی یافت نمی‌شود.
  گرده‌ی منجمد شده: 

  گرده را می‌توان تا هنگام مصرف، در اندازه‌های متفاوت در پلاستیک منجمد نمود. اگر مقدار مورد نیاز گرده را در پلاستیک‌هایی ریخته و منجمد کنیم باز هم امکان حفظ خواص گرده را خواهیم داشت و برای مدت طولانی هم قادر به استفاده از گرده خواهیم بود. البته باید توجه داشته باشیم که اگر گرده از حالت انجماد خارج شود باید حتماً مصرف گردد.
  ساچمه گرده‌ی خشک شده:

   این روش برای نگه‌داری گرده به خصوص از طرف آمریکایی‌ها توصیه شده است در این روش مقدار یک سوم گرده و دو سوم سویا را با هم مخلوط کرده سپس دو قسمت محلول غلیظ آب و قند به مخلوط اضافه می‌شود. مخلوط خشک شده ابتدا در آب ولرم به صورت خمیر درآمده، بعد به آن شکر اضافه می‌شود. در این حالت مخلوط به دست آمده را به صورت کیکی درآورده و با کاغذ مومی یا نایلون می‌پوشانیم و در قالب‌ها قرار می‌دهیم. برای جلوگیری از گسترش بیماری «نوزِما» می‌توانیم به هر نیم کیلوگرم مخلوط فوق 5 گرم «سولفات هیازول» و دو گرم «فوی دیل» اضافه کرد.


 • تهیه و تنظیم توسط پرورش ملکه خاطره
  تماس : 09023025634
  انتشار مطلب در :