کندوی شیشه ای

توضیحات:

 • به نام خدا

  کندوی شیشه ای:

  کندوی شیشه ای مثل هر کندوی دیگر؛ محل زندگی و تلاش زنبور عسل است؛ اما به دلیل فضای محدودی که دارد جمعیت آن خیلی کمتر از یک کندوی معمولی است. این کندو یک وسیله ی آموزشی به شکل مکعب مستطیل است که حداقل دو طرف آن، به جای چوب یا شیشه ساخته شده تا بتوان به راحتی آن را دید.
  در کندوی شیشه ای معمولا دو عدد شان وجود دارد که یکی در بالا و دیگری در پایین کندو قرار می گیرد. این کندو را می توان در داخل آپارتمان و یا یکی از اتاق های منزل نصب کرد. مناسب ترین محل برای نصب کندوی شیشه ای، پشت پنجره ی اتاق است.
  -مواد و وسایل لازم برای ساختن کندوی شیشه ای
  یک کندوی شیشه ای از دو قسمت تشکیل شده است که عبارتند از:
  1- قسمت خارجی یا بدنه


  مواد و وسایل لازم برای ساختن بدنه
  ـ‌ دو قطعه چوب به ابعاد «2×8×50» سانتیمتر (بدنه ها)
  ـ‌ یک قطعه چوب به ابعاد «2×5×52» سانتیمتر (سقف)
  ـ‌ هفت قطعه چوب به ابعاد «1×3×52» سانتیمتر (اتصال)
  ـ‌ یک قطعه چوب به ابعاد «3×25×60» سانتیمتر (کف)
  ـ‌ هشت عدد پیچ مخصوص 4 سانتیمتری
  ـ  یک قطعه توری فلزی مخصوص پنجره به ابعاد «10×20» سانتیمتر
  ـ چهار قطعه شیشه 2 یا 3 میلیمتری به ابعاد «50×50» سانتیمتر، در دو قطعه شیشه ها، در فاصله ی 3 سانتیمتری از لبه و درست در وسط یک ضلع، سوراخی به قطر 5/2 سانتیمتر ایجاد کنید.
  ـ‌ دو قطعه فیلم رادیولوژی استفاده شده یا طلق و یا مقوای نازک به ابعاد «50×50» سانتیمتر
  ـ یک طلق شفاف یا یک قطعه فیلم رادیولوژی بی رنگ یا یک مقوای نازک به ابعاد «15×25» سانتیمتر. (به جای این ها می توانید از یک قطعه لوله ی پلاستیکی بی رنگ به قطر 5/2 و طول 25 سانتیمتر استفاده کنید. به عنوان مدخل پرواز)
  ـ‌ یک قطعه تخته سه لای بزرگ یا مقوای کارتنی ضخیم یا توری مخصوص پنجره، ‌به اندازه ی پنجره ای که قرار شد کندو به آن وصل شود (پوشش پنجره).
  ـ‌ یک ورق کاغذ سمباده ی مخصوص چوب.
  ـ ‌20 عدد میخ ریز 1 سانتیمتری یا 20 عدد پونز.
  ـ‌ چسب چوب.

  2- قسمت داخلی یا شان


  مواد لازم برای ساختن شان
  یک شان به ابعاد «23×48» سانتیمتر. (به صورت آماده در فروشگاه های وسایل دامداری موجود است). ابزار مورد نیاز برای درست کردن کندو عبارتند از: آچار پیچ گوشتی، چکش، گونیا، متر و سوهان چوب ساب.


  :طریقه نصب کندوی شیشه ای


  برای نصب این کندو به پشت پنجره، دو عدد نبشی فلزی به ابعاد «25×25» سانتیمتر، چهار عدد پیچ و رول پلاک 3 سانتیمتری و چهار عدد پیچ مخصوص 2 سانتیمتری نیاز است.
  کندوی شیشه ای را به دو دلیل به پشت پنجره نصب می کنیم.
  اول اینکه در صورت لزوم با استفاده از نور طبیعی، بتوانیم داخل آن را ببینیم.
  دلیل دوم این است که زنبورها بتوانند به راحتی مدخل پرواز را طی کرده و از کندو خارج و نیز وارد آن شوند.
  در نصب کندوی شیشه ای بهتر است پنجره ای را انتخاب کنید که رو به آفتاب بشد و نور از آن وارد اتاق شود. این نوع پنجره ها را پنجره ی رو به قبله یا پنجره ی جنوبی می گویند. در صورتی که پنجره های جنوبی منزل تان برای نصب کندو مناسب نبود، می توانید از پنجره های شمالی نیز استفاده کنید.
  پنجره ای که برای نصب کندو انتخاب می شود، نباید نزدیک محل رفت و آمد افراد باشد. بنابراین پنجره های طبقات بالای ساختمان برای این منظور مناسب تر است.
  اگر در پیلوت آپارتمان زندگی می کنید، بهتر است از نصب کندو شیشه ای در پنجره خودداری کنید. همچنین اگر پنجره ی داخل اتاق لبه داشته باشد، می توانید کندوی شیشه ای را روی آن قرار دهید، به طوری که مدخل پرواز به سمت بیرون قرار گیرد.
  اگر پنجره بدون لبه باشد لازم است که یک تکیه گاه برای کندو بسازید.
  ـ یک قطعه تخته ی سه لای بزرگ یا مقوای کارتنی ضخیم یا توری مخصوص پنجره را به اندازه ی پنجره ای که قرار است کندو به آن وصل شود، ببرید و به فاصله ی 10 سانتیمتر در وسط یکی از لبه های آن، سوراخی به قطر 4 سانتیمتر ایجاد کنید (این سوراخ با مدخل پرواز منطبق می شود) این قطعه را پوشش پنجره می گویند، یک قطعه تخته به ابعاد «2×10×15» سانتیمتر را کاملاً در زیر تخته ی پوشش پنجره بکوبید. این تخته به تخته ی پرواز موسوم است که زنبورها از آن برای فرود آمدن یا پرواز کردن استفاده می کنند.
  در مرحله ی بعد، پوشش پنجره را با احتیاط در داخل قاب پنجره قرار دهید و آن را به جدار پنجره محکم کنید. سپس دو عدد نبشی را به فاصله ی 4 سانتیمتر از هم، طوری به پشت پنجره ی داخل اتاق نصب کنید که حدود 5 سانتیمتر بالاتر از لبه ی پنجره قرار گیرد. برای نصب نبشی ها به دیوار از روی پلاک و پیچ استفاده کنید. سپس کندو را به گونه ای روی نبشی ها قرار دهید که فاصله ی آن ها تا لبه ی تخته ی کف کندو مساوی باشد. در مرحله ی بعد، کف کندو را با پیچ به نبشی ها متصل کنید.
  اکنون، مدخل پرواز را در سوراخ پوشش پنجره قرار دهید و سر دیگر آن را وارد کندو کنید. مدخل پرواز باید بر کندو و پوشش پنجره عمود باشد.
  در این مرحله که کندو با فضای بیرون مرتبط شده است، باید دقت کنید که درزی بین مدخل پرواز و سوراخ کندو و سوراخ پوشش پنجره وجود نداشته باشد. در صورت وجود درز، آن را با پنبه پر کنید. سپس مقوا یا فیلم رادیولوژی را که در بین شیشه های جلویی کندو قرار دارد، از مقابل مدخل پرواز به آرامی بالا بکشید و مدخل را کمی بیشتر وارد کندو کنید تا به اندازه ی 2 میلیمتر از شیشه داخلی بگذرد. روی مدخل پرواز را با مقوای سیاهی بپوشانید و دقت کنید که چیزی داخل آن را مسدود نکرده باشد. مدخل پرواز باید از دو طرف به پوشش پنجره و سوراخ کندو کاملاً متصل شده باشد.
  طول لوله ی ارتباط دهنده ی مدخل پرواز و فضای بیرون، حداکثر باید 25 سانتیمتر باشد. چنانچه طول لوله از این مقدار بیشتر شود، احتمال گیج شدن زنبور پیش می آید.
  حالا، لایه های تاریک کننده ی کندو را بازبینی کنید. لایه ی عقبی باید حدود یک سانتیمتر از لبه ی شیشه ها بالاتر باشد تا در موقع لزوم بتوانید به راحتی آن را از بین شیشه ها تا حد مورد نیاز بیرون بکشید. لایه ی جلویی از لایه ی عقبی بیشتر بالا می ماند؛ چون لبه ی لایه ی جلویی روی مدخل پرواز است و تا انتها در بین شیشه ها کندو قرار نمی گیرد، مگر زمانی که بخواهید راه ورود و خروج زنبورها را به کندو ببندید. در این صورت، باید مدخل پرواز را آن قدر بیرون بکشید که لایه ی تاریک کننده پایین بیفتد و سوراخ کندو را کاملاً مسدود کند.
  در صورت بسته شدن سوراخ کندو، مدخل پرواز را از کندو خارج کرده و بلافاصله به وسیله ی یک دستمال آن را مسدود کنید تا زنبورهای داخلش وارد اتاق نشوند. در این موقع می توانید کندو را برای رسیدگی به کارهای لازم، به بیرون از اتاق ببرید.
  توجه داشته باشید که در موقع نصب مجدد کندو هم باید تمام مراحل ذکر شده را تکرار کنید. به علت این که مرحله ی نصب کندوی شیشه ای نیاز به دقت زیاد دارد. باید قبل از نصب به اندازه ی کافی تمرین کنید. پس از نصب دقیق کندوی شیشه ای، باید کندو را برای زنبورگذاری آماده کنید.


 • تهیه و تنظیم توسط پرورش ملکه خاطره
  تماس : 09023025634
  انتشار مطلب در :