درمان نوزما با سرکه سیب

توضیحات:

 • به نام خدا
  سرکه سیب در طی فرایند تخمیر قند موجود در سیب توسط باکتری و مخمرها و تبدیل ان به الکل وسپس به سرکه بوجود می اید، سرکه سیب هم همانند انواع سرکه حاوی ماده ای به نا، اسید استیک بوده و شامل اسید لاکتیک ، مالیک وسیتریک و بسیاری از مواد معدنی حیاتی و عناصر از جمله پتاسیم ،کلسیم ، منیزیم ،کلر ، فسفر ، سدیم ،گوگرد ، مس ، آهن ، وفلور میباشد .
  اثر ضد قارچی و ضد عفونی کنندگی سرکه سیب را بخاطر اسیدی بودن ان نسبت میدهند. ومعتقدند باعث از بین رفتن عوامل قارچی از جمله نوزما در دستگاه گوارش زنبور عسل میگردد.

  :نحوه مصرف سرکه سیب برای زنبورعسل
  مصرف سرکه سیب برای زنبور عسل تا کنون بصورت علمی ثابت نشده است  اما زنبورداران بسیاری از ان بعنوان درمان نوزما استفاده میکنند واز تاثیر ان رضایت دارند.

  :نحوه ومیزان مصرف
  25 سی سی سرکه سیب در 75 سی سی شربت  1×1 بصورت خوراکی وهر کندو نصف استکان و یا اسپری.
  مخلوط شربت به نسبت  1 به 3 یکی سرکه و سه تا شربت.
  مخلوط 1به 5 با شربت (1  شکر و 1/5 اب ) به همراه یک قاشق عسل  واسپری روی زنبورها.
  باید توجه ودقت در سرکه سیب داشته باشید که طبیعی وسالم باشد وسرکه های سیب بازار دارای غلظت های متفاوتی میباشد وبا توجه به اینکه زنبور عسل  موجود بسیار حساسی میباشد در سلامت سرکه سیب دقت لازم را داشته باشید.

   

  استفاده از سرکه سیب در کیک گرده یا خمیر شیرین برای :زمستان گذرانی
  برای کیک گرده هر ۲۰ کیلو شکر پودر شده با گرده وعسل و ... یک استکان سرکه به ان افزوده میکنیم.
  در خمیر شیرین هم هر ۲۰ کیلو شکر پودر شده ۱/۵ تا ۲ استکان کوچک سرکه بدان افزوده میکنیم.
  سرکه داخل خمیر یا کیک که گرده به همراه دارند جهت ازاد یا غنی سازی پروتئین موجود در گرده بدان افزوده تا زنبورها راحت تر انرا دریافت و هضم نمایند.
  میتوان گفت کار مخمرها را سرکه سیب در خمیر وکیک انجام میدهد.

  تذکر مهم :

  از سرکه سیب زیاد استفاده نکنید تا بخاطر داشتن اسیداستیک منجر به تخریب بخش گوارش انها نگردد

  تاریخچه استفاده :

  همه ی ماجرا از اینجا شروع شد که یه سری از زنبوردارا بخاطر اینکه دارو نخرن و از مواد شیمیایی استفاده نکنن اومدن و مواد مختلفی مثل عصاره آویشن ، سرکه سیب ، عصاره نعناع و ... رو  روی زنبورها امتحان کردن . کم کم اینکار رواج پیدا کرد تا اینکه مشکل سالهای ۸۸ و ۸۹ در زنبورستانهای کشور پیش اومد . نمونه برداری ها نشون داد که زنبورها علاوه بر بیماری هایی که تابحال باهاشون مواجه بودن دچار نوزما سرانا هم هستن و از اونجایی که فوماژیلین اثر کمتری روی نوزما سرانا داشت دوباره بازار استفاده از موادی مثل سرکه سیب داغ شد . افرادی که تلفات نداده بودن دلیل این مساله رو دادن مصرف سرکه سیب و عصاره آویشن میدونستن . این شد که بعضی از زنبوردارا شروع کردن به استفاده از سرکه سیب .

   دلایلی که در رابطه با استفاده از سرکه سیب از زنبوردارا شنیدم :

  ۱ - اثر ضدعفونی کننده و ضدقارچ سرکه سیب (قبلا در مورد استفاده از استیک اسید نوشته بودم )

  ۲ - پاک کردن املاح داخل روده های زنبورها

  ۳ - شکرک نزدن شربت - که میتونیم با جوهر لیمو جایگزینش بکنیم.

  ۴ - اثر پروبیوتیکی سرکه سیب.

  ۵- سرکه سیب با اسیدی کردن محیط روده ی زنبورا از جوانه زدن اسپور نوزما جلوگیری می کنه. این مطلب تقریبا پذیرفته شده س.

  جمع بندی :

  در کل باید بگم که خود من هم از سرکه سیب استفاده می کنم و چون دادنش به زنبور ، ضرری بهم نزده فعلا به اینکار ادامه میدم .ولی هنوز به کسایی که با نوزما مشکل دارن اسپری فوماژیلین رو در بهار توصیه میکنم . این رو هم بگم که اگه سرکه ای که دارین خیلی تنده بهتره قبل از هر کاری توی اون یکم آب بریزین وگرنه مصرفش روی زنبورها باعث سوزوندن کرکهاشون میشه . در ضمن ترجیحا وقتی داخل شربت دارو یا مولتی ویتامین ریختین از سرکه سیب استفاده نکنید .


 • تهیه و تنظیم توسط پرورش ملکه خاطره
  تماس : 09023025634
  انتشار مطلب در :