6 خاصیت باورنکردنی عسل که باید بدانید

توضیحات:

 •  عسل حاوی ترکیبات مفید بسیاری است که فواید سلامت مختلف را ارائه‌می کنند. عسل مایعی غلیظ و شیرین است که توسط زنبور عسل تولیدمی شود. بو، رنگ و مزه عسل به نوع گل هایی که زنبور عسل از آنها تغذیه کرده است، بستگی دارد.

  از نظر غذایی، یک قاشق غذاخوری عسل (۲۱ گرم) حاوی ۶۴ کالری و ۱۷ گرم قند، از جمله فروکتوز، گلوکز، مالتوز و ساکارز است. عسل تقریبا فاقد فیبر، چربی یا پروتئین است.

  همچنین، عسل حاوی مقدار کمی - کمتر از یک درصد از مقدار مصرف توصیه شده روزانه - از ویتامین ها و مواد معدنی مختلف است اما باید مقدار زیادی از این محصول را مصرف کنید تا نیازهای روزانه شما را پسخگو باشد.

  اما آن چه عسل را به محصولی جذاب تبدیل‌می کند محتوای ترکیبات گیاهی زیست‌فعال و آنتی اکسیدان های آن است. عسل های تیره‌تر به طور معمول مقدار بیشتری از این ترکیبات را در خود جای داده اند. در ادامه با برخی از فواید سلامت عسل بیشتر آشنامی شویم.

  عسل برای سرماخوردگی

  عسل از خواص آنتی اکسیدانی، ضد باکتری و ضدمیکروبی برخوردار است که به مبارزه با سرماخوردگی و علائم آن کمک‌ می کند. عسل‌می تواند به تسکین گلو درد کمک کند. همچنین، عسل سیستم ایمنی بدن انسان را تقویت‌می کند که به بهبودی سریع‌تر و کاهش خطر ابتلا به سرماخوردگی در آینده کمک‌ می کند.

  عسل برای سم‌زدایی

  توانایی های شفابخش عسل دیر زمانی است که شناخته شده اند. عسل نه تنها به بهبود زخم ها کمک‌می کند، بلکه به پیشگیری از بیماری های مزمن نیز کمک‌می کند. عسل حاوی خواصی است که به تسریع فرآیند سم‌زدایی و کارایی هرچه بیشتر آن کمک‌می کنند. رژیم غذایی سم‌زدایی عسل، مواد مغذی و ویتامین های ضروری مانند ویتامین B6، تیامین، کلسیم، آهن، منیزیم، منگنز، و غیره را برای حصول اطمینان از جریان پایدار انرژی در اختیار بدن قرارمی دهد. ترکیب عسل با یک چای گیاهی و دارچین‌می تواند به سم‌زدایی بدن کمک کند.

  عسل برای مشکلات سینوس

  رژیم غذایی ضعیف، مواجهه مداوم با مواد شیمیایی سمی و افزایش سطوح استرس‌می توانند خطر ابتلا به مشکلات سینوس را افزایش دهند. از این رو، بهره‌مندی از یک سیستم ایمنی قوی برای مقابله با این شرایط و باکتری هامی تواند به پیشگیری از عفونت های سینوس کمک کند. پیشگیری همواره بهتر از درمان است. مصرف روزانه عسل‌می تواند از ابتلا به عفونت پیشگیری کند. ترکیب عسل با مواد دیگر مانند سرکه سیب و دارچین‌می تواند خواص این ماده غذایی را هرچه بیشتر افزایش دهد.

  عسل برای کاهش وزن

  مصرف منظم عسل به همراه دارچین‌می تواند به کاهش وزن حتی در افراد چاق کمک کند. ۳۰ دقیقه پیش از صبحانه با معده خالی و پیش از خواب، مصرف ترکیب عسل و دارچین در یک فنجان آب جوش را مد نظر قرار دهید. مصرف منظم این نوشیدنی به پیشگیری از انباشت چربی در بدن کمک‌می کند.

  عسل برای سرفه

  عسل و لیمو هر دو از خواص ضد ویروسی سودمی برند. افزون بر این، لیمو حاوی ویتامین C است که یک آنتی اکسیدان قوی محسوب شده ومی تواند سیستم ایمنی بدن انسان را تقویت کند. عسل بخش داخلی گلو را پوشش‌می دهد و خارش و تحریک که‌می تواند موجب سرفه شود را تسکین‌می دهد.

  از این رو، جای شگفتی نیست که نوشیدنی عسل-لیموی گرم درمانی رایج برای سرفه و سرماخوردگی است. عسل‌می تواند به کاهش تکرر و شدت سرفه کمک کند.

  عسل برای دندان درد

  ترکیب عسل و دارچین رامی توانید برای تسکین درد دندان استفاده کنید.

  نیم اینچ چوب دارچین را شکسته و آن را به پودر تبدیل کنید. همچنین، شمامی توانید از پودر دارچین استفاده کنید.

  مقداری از ترکیب عسل و دارچین را مستقیم روی دندان بریزید. شمامی توانید این کار را با انگشت تمیز، مقداری پنبه یا یک تکه گاز پانسمان انجام دهید.

  این کار را دو یا سه بار در روز انجام دهید تا زمانی که درد تسکین یابد.


 • تهیه و تنظیم توسط پرورش ملکه خاطره
  تماس : 09023025634
  انتشار خبر در :