تفاوت انواع ملکه های F1 کارنیکا

توضیحات:

 • به نام خدا

  ما چهار نوع ملکه تولید می کنیم. باکره, جفت طبیعی, تلقیح مصنوعی, لاین مادری.

  البته وقتی ملکه های تولیدی ما به دنیا می آیند, هیچ تفاوتی بین آنها از نظر کیفیت و خلوص وجود ندارد و همه آنها F1 کارنیکا هستند که از پدر و مادرهای خالص کارنیکا حاصل شده اند. این تفاوت در نوع باروری آنهاست که باعث تقسیم بندی آنها می شود.

  اگر هنوز جفت نخورده باشند, باکره نامیده می شوند.
  اگر در آسمان به صورت آزاد جفتگیری نمایند, جفت طبیعی نامیده می شوند.
  اگر به صورت مصنوعی توسط دستگاه مخصوص تلقیح شوند, به آنها تلقیح مصنوعی گفته می شود.
  اگر این تلقیح مصنوعی ها حدود ۲ ماه در کندو تخمریزی کرده و بعد از دستچین شدن خوبها و حذف بدها به فروش برسند, به آنها لاین مادری گفته می شود.

  باکره :

  فقط چند ساعت و نهایتا دو روز از تولد آنها می گذرد و به صورت تنها در کلنی پرستار نگهداری می شوند. خود این ملکه باید دارای ۱۰۰% خصوصیات نژاد کارنیکا باشد, ولی کیفیت فرزندان این ملکه به تراکم زنبورهای نر موجود در زنبورستان شما بستگی خواهد داشت.

   

  جفت طبیعی :

  خود این ملکه باید دارای ۱۰۰% خصوصیات نژاد کارنیکا باشد, ولی فرزندان این ملکه دارای حداقل ۷۰% خصوصیات نژاد کارنیکا می باشند. کیفیت فرزندان این ملکه به تراکم زنبورهای نر موجود در ایستگاه جفتگیری بستگی خواهد داشت. خلوص فرزندان این نوع باروری در زنبورستان ما ۴۰ الی ۹۰ درصد خواهد بود.

  این ملکه بعد از به دنیا آمدن به کندوچه جفتگیری منتقل شده و بعد از بلوغ به صورت آزادانه در آسمان با نرهای کارنیکا و احیانا ایرانی جفتگیری کرده است. البته به دلیل اینکه تراکم نرهای پرکیفیت پرورشی کارنیکا در ایستگاه بسیار زیاد می باشد, احتمال جفتگیری با نرهای بی کیفیت ناچیز است.

  استفاده از این ملکه ها برای تولید عسل و نرهای خالص کارنیکا مناسب می باشد ولی استفاده از آنها برای تولید ملکه توصیه نمی شود, هرچند با اینکه نسل بعدی ملکه های تولید شده از این نوع ملکه به کیفیت مادرشان نیستند اما باز هم تا نسل حدود ۴ تا ۶ بهتر از نژاد ایرانی هستند.

   

  تلقیح مصنوعی با نر کارنیکا :

  خود این ملکه باید دارای ۱۰۰% خصوصیات نژاد کارنیکا باشد و نیز فرزندان این ملکه دارای حداقل ۱۰۰% خصوصیات نژاد کارنیکا می باشند. کیفیت فرزندان این ملکه به کیفیت کار فرد تلقیح کننده وابسته است.

  این ملکه بعد از به دنیا آمدن به کندوچه جفتگیری منتقل شده و بعد از بلوغ به صورت کنترل شده در اتاق تلقیح مصنوعی با اسپرم نرهای خالص کارنیکا و به وسیله دستگاه مخصوص تلقیح مصنوعی می شوند. به دلیل اینکه در باروری این ملکه فقط از اسپرم نرهای پرکیفیت پرورشی کارنیکا استفاده می شود, احتمال مخلوط شدن با نرهای بی کیفیت صفر است.

  استفاده از این ملکه ها برای تولید نسل جدید ملکه در زنبورستان های شخصی و ایستگاه های تولید ملکه مناسب می باشد و نباید از آنها برای تولید عسل استفاده شود, هرچند این به معنی مناسب نبودن آنها برای تولید عسل نیست, بلکه به دلیل گرانبها بودنشان است که عاقلانه نیست از آنها برای تولید عسل استفاده گردد.

  روند اصلاح, تولید و تلقیح ملکه در ایستگاه ما :

  ۱- انتخاب کلنی های موفق سال های قبل, از نظر محصول دهی زیاد, بچه دهی کم, جمعیت زیاد, تولید بره موم کم, رفتار آرام, زمستانگذرانی خوب و مقاوم در برابر بیماری ها و کنه واروا جهت کلنی های پدری.

  ۲- استفاده از ملکه های اصلاح شده و لاین های کارنیکا برای افزایش کیفیت جهت کلنی های مادری.

  ۳- تولید ملکه با روش های حرفه ای برای افزایش کیفیت ملکه ها.

  ۴- انتخاب ملکه های آرام تر و بزرگتر برای تلقیح مصنوعی و جفتگیری طبیعی و حذف بقیه ملکه های متولد شده بی کیفیت.

  ۵- تلقیح مصنوعی و جفتگیری طبیعی با نرهای اصیل و باکیفیت.

  ۶- انتخاب ملکه هایی که زودتر مشغول تخمگذاری می شوند, تخمریزی منظمی دارند, مشکل نرزایی و همخونی ندارند, جهت تحویل به مشتریان.


 • تهیه و تنظیم توسط پرورش ملکه خاطره
  تماس : 09023025634
  انتشار مطلب در :