زنبورستان

توضیحات:

 • به نام خدا

  انتخاب محل زنبورستان:

  یکی از مهمترین نکات مدیریتی در پرورش زنبور عسل انتخاب صحیح محل استقرار زنبورستان است. شرایط مطلوب برای محل استقرار یک زنبورستان و محل استقرار کندوها بستگی به عوامل زیر دارد.

  1 - شرایط آب و هوایی :
  به طور کلی شرایطی چون گرما یا سرمای بیش از حد تحمل زنبورها ، بارندگی پیوسته و زیاد ، هوای ابری در بیشتر اوقات سال یا فصل مورد نظر ، بادهای شدید ، هوای شرجی یا هوای غالبا مه آلود ، افزایش یا کاهش ناگهانی درجه حرارت هوا و آلودگی غیر تحمل هوا ممکن استچنان منطقه ای را برای استقرار زنبورستان نا مطلوب کند .
  2 - پوشش گیاهی منطقه :
  به طور کلی گیاهانی چون توتون ، پنبه ،آفتاب گردان ، یونجه ، شبدر ، اسپرس ، بیدمشک ، گوَ ن ، آویشن ، خردل ، زعفران ، نخود ، لوبیا ، نعنا ، سیب ، گلابی ، مرکبات ، اقاقیا ، کاج ، گیاهان زینتی و طیف بسیار وسیعی از دیگر گیاهان زراعی ، باغی ، جنگلی و مرتعی منابع شهد وگرده برای زنبور عسل محسوب می شوند .
  3 - اهمیت وجود منبع آب سالم در اطراف زنبورستان :
  زنبور نیز مانند سایر جانداران به آب به عنوان حیاتی ترین نیاز خود احتیاج دارد.
  4 - بهداشت منطقه زنبورستان و اهمیت آن :
  زنبور عسل نیز مانند سایر حیوانات به برخی از بیماری ها حساس است و متاسفانه بیشتر بیماری ها باعث انهدام بخش مهم یا تمامی کلنی های زنبور دار می شود و یا ضمن خسارت به زنبور دار معالجه می شوند . بنابراین اقتصادی ترین اقدام برای جلوگیری از ابتلای زنبورها به بیماری توجه زنبور دار به بهداشت منطقه است .
  5 - آلودگی های صوتی و بوهای نامطلوب:

  مکان استقرار زنبورستان باید دست کم 2 کیلومتر از دامداری ها ، مرغ داری ها ، کارخانه های دباغی و دیگر مجتمع های تولیدی که بوی ناخوشایند در آن ها تولید می شود دور باشد . زیرا بوی بد زنبوران را فراری می دهد . زنبورستان ها هم چنین باید از نقاط پر سر و صدا مثل جاده های پر رفت وآمد ، کارخانه های پر سر و صدا و غیره به اندازه کافی دور باشند تا سرو صدا موجب هراس زنبورها و فراری شدن آنها نشود .
  6 - اهمیت دور بودن کافی زنبورستان از نقاط مسکونی :
  زنبورها با توجه به شعاع پرواز خود ممکن است تا 12 کیلومتر از محل زنبورستان دور شوند . نزیک بودن زنبورستان به مناطق مسکونی ممکن است باعث مشکلاتی برای زنبور دار شود .
  7 - اهمیت رعایت فاصله زنبورستان ها از هم :
  حداقل فاصله لازم به رعایت زنبورستان ها از یکدیگر در هر منطقه 6 کیلومتر است . چنانچه این فاصله کمتر شود بخصوص اگر منطقه پوشش گیاهی چندان خوبی نداشته باشد چند مشکل اساسی پیش خواهد آمد.

  1- تولید عسل کمتر در دو زنبورستان مجاور هم به علت کمبود منابع شهد و گرده

  2- به علت گرده افشانی بیش از حد مورد نیاز بیشتر گل ها به میوه یا بذر تبدیل شده و تمام میوه ها قادر به دریافت مواد غذایی کافی نمی شوند و از کیفیت محصول کاسته شده است.

   3- امکان رفتن اشتباهی زنبورهای یک زنبورستان به زنبورستان های دیگر و شیوع بیماری و غارت وجود دارد .
  8 - نیاز زنبورستان به حصار :
  9 - میزان نزدیکی زنبورستان به جاده :
  برای دسترسی به وسایل نقلیه برای حمل و نقل ، بارگیری و تخلیه کندوها
  10 - بهترین مناطق استقرار یک زنبورستان :
  بی تردید بهترین مکان استقرار یک زنبورستان در یک باغ یا مزرعه بزرگی است که محصول آن باید توسط زنبور عسل گرده افشانی شود. در این صورت علاوه بر تولید عسل برای زنبوردار محصولات کشاورز یا باغ دار هم به قدر کافی گرده افشانی می شود.
  11 – عدم استقرار زنبورستان در کنار دریا یا رودخانه :
  چنانچه زنبورستان در ساحل دریا یا رودخانه مستقر شود زنبورها برای نوشیدن و جمع آوری آب بطرف آنها رفته و معمولا جریان آب رودخانه یا امواج دریا بیشتر زنبورها را غرق می کند و به این ترتیب خسارت سنگینی به جمعیت کلنی ها وارد می شود .
  12 - سطح زنبورستان و استقرار کندوها روی پایه یا سکو :
  سطح زمین زنبورستان باید دست کم 30 سانتی متر بالاتر از زمین های اطراف باشد. کندوها از سطح زمین فاصله داشته باشند تا از خطر موریانه ،رطوبت و فساد در امان بمانند. برای این کار میتوان از آجر یا بلوک های سیمانی استفاده کرد.
  13- فاصله کندوها از هم در یک زنبورستان :
  در یک زنبورستان رعایت فاصله 5/2 متر بین دو کندو ضروری است .
  14- مکان زنبورستان در رابطه با سمپاشی باغ ها و مزارع :
  15- جهت استقرار کندوها در زنبورستان :
  چنانکه منطقه ای که زنبورستان در آن مستقر است بادخیز نباشد می توان کندوها را به گونه ای در زنبورستان مستقر کرد که سوراخ پرواز آنها به سمت مشرق یا جنوب باشد در این صورت با طلوع خورشید نور به سمت جلوی کندوها می تابد و زنبورها زودتر فعالیت روزانه را آغاز می کنند.در مناطق بادخیز سوراخ پرواز باید در جهت مخالف وزش باد باشد تا بخصوص در زمستان باد سرد به داخل کندوها وزیده نشود و در سایر مواقع نیز موجب ناراحتی زنبورها نشود.
  16 - محافظت کندوها از عوامل نامساعد جوی و محیطی :
  17 - مسافت مکان جدید زنبورستان تا مکان قبلی :

  شعاع پرواز مفید زنبور عسل به 2 کیلومتر و شعاع پرواز دور آن به 6 کیلومتر و گاهی به 12 الی 5/13 کیلومتر می رسد. برای جلوگیری از مراجعت زنبورها به مکان زنبورستان قبلی مکان زنبورستان جدید تا قبلی باید بیش از 6 کیلومتر فاصله داشته باشد.
  18 - رابطه کندو و مساحت زنبورستان :
  دیوارها نباید از 2 متر مرتفع تر و فواصل بین کندوها به میزان حداقل 5/2 متر از هم باید رعایت شود.
  19 - نحوه استقرار کندوها در زنبورستان :
  محل استقرار کندوها در زنبورستان باید به گونه ای طراحی شود که زنبورهای پرواز کننده از کندوهای مختلف مانعی در جلوی زنبورهای دیگر نباشد به همین جهت در استقرار کندوها طرح هایی چون زیگ زاگ - مربع - گروهی - موازی و غیره ممکن است عملی گردد.

  سعی کنید شان های حاوی لارو و شفیره در پایین ترین طبقه ممکن قرار بگیرد ، هنگامی که دریچه پرواز کندو مستقیما به منطقه نوزادان یک کلنی باز شود ، در مقایسه با زمانی که دریچه پرواز کندو به منطقه ای که فقط شامل شان است ، بازگردد ، نسبت بیشتری از زنبوران به جمع آوری گرده می پردازند.استفاده از کندو با دو دریچه ورودی که پایینی نزدیک به شان نوزادان و بالایی نزدیک به شان های عسل است ، مانع از ذخیره نامطلوب محموله های گرده گل در شان های عسل می گردد. نه تنها نسبت زنبورانی که به جمع آوری گرده گل می پردازند بلکه میزان واقعی گرده گل جمع آوری شده می تواند فقط به وسیله تغییر میزان دسترسی زنبوران چرارو به ناحیه نوزادان تحت تاثیر قرار گیرد.


  20 - زنبورستان در مناطق گرمسیری :
  زنبور عسل در حرارت 16 تا 32 درجه سانتی گراد در حداکثر فعالیت است و 34 تا 39 درجه سانتی گراد و 16 تا 8 درجه سانتی گراد به تدریج از فعالیت آنها کاسته می شود و در دمای کمتر از 8 درجه سانتی گراد و بیشتر از 39 درجه سانتی گراد از کندو خارج نمی شوند

   


 • تهیه و تنظیم توسط پرورش ملکه خاطره
  تماس : 09023025634
  انتشار مطلب در :