زنبورداری در فصل زمستان (تغذیه)

توضیحات:

 • به نام خدا

  اگر غذا دادن پائیزی کلنی ها به طور درست صورت گیرد علاوه بر این که زنبورها به خوبی زمستان گذرانی می کنند . در اواخر بهمن و اسفند ماه که فصل تخم ریزی ملکه است ذخیره کافی در اختیار کلنی خواهد بود . زیرا برای پرورش نوزادان حداقل دمای داخل کند و باید ۳۳ / ۵ درجه سانتی گراد باشد تا نوزادان سرما نخورند . زنبورها برای این که دمای داخل کندو را در مدت زمستان گذرانی از ۱۵ یا ۲۰درجه سانتی گراد به 5/33 درجه سانتی گراد برسانند باید مقدار زیادی عسل مصرف کنند .

  در این هنگام کلنی ها را با یک یا دو قاب عسل که از پیش ذخیره شده است باید تقویت کرد . اگر قاب عسل ذخیره وجود ندارد می توان با خمیر شیرین تغذیه کرد . برای تهیه خمیر شیرین ابتدا چهار قسمت پودر شکر را با یک قسمت عسل داغ مخلوط کرده و آن را مانند خمیر با دست ورز می دهیم تا کاملا حالت خمیری به خود گیرد و به ظرف نچسبد سپس خمیر شیرین را در کندو قرار می دهیم تا زنبورها بتوانند به راحتی روی آن راه بروند و از آن تغذیه کنند . در صورت مساعد بودن هوا تغذیه با خمیر شیرین را می توان از اول اسفند شروع کرد و در صورت نیاز چند بار آن را تکرار کرد . متاسفانه اکثر تلفات استان های آذربایجان در اسفند و فروردین ماه اتفاق می افتد و علت آن هم شروع تخمگذاری ملکه و فعالیت بیشتر زنبوران کارگر است که باعث افزایش مصرف عسل می شود . بی توجهی به این موضوع باعث از بین رفتن کل کلنی می شود . بنابراین با مدیریت بهتر و با تغذیه مناسب می توان زنبوران را به سلامت از مرحله زمستان گذرانی رد کرد. باید توجه کرد که زنبورها شدید ترین سرما را تحمل می کنند ولی کوچک ترین جریان باد می تواند آنها را تلف کند .

  تغذیه در آخر زمستان

  اغلب زنبورداران برای تغذیه بهاره تعدادی شان عسل ذخیره می کنند و این آسان ترین راه غذا دادن به زنبورها است . عسل همراه با گرده طبیعی مرغوب ترین غذایی است که می توان در اختیار زنبورها قرار داد . چنانکه برای تغذیه عسل در دسترس نباشد . از شربت شکر و مکمل های گرده استفاده می شود .

  معمولا شربت عسل را در روزهای اول زنبوران به راحتی نمی پذیرند. با استفاده از روشهای زیر می توان آنها را تغذیه کرد.

  • خمیر پودر شکر و عسل به صورت ۴قسمت پودر شکر + یک قسمت عسل
  • آرد ۳ قسمت + شیر کم چرب 1 قسمت + مخمر 1 قسمت + شربت شکر 1 قسمت
  • گرده طبیعی 1 قسمت + عسل ۳ قسمت
  • ۴ قسمت آرد سویا +۳ قسمت آبجو یا مخمر نانوائی +۳ قسمت شیر خشک بدون چربی
  • شربت شکر و آب به صورت مساوی

 • تهیه و تنظیم توسط پرورش ملکه خاطره
  تماس : 09023025634
  انتشار مطلب در :