عسل مرکبات

توضیحات:

 • به نام خدا

  معرفی درختان مرکبات:

  عسل خاطره مرکبات را به چندین نوع درخت معرفی مینماید:

  -پرتقال:درختی کوچک و همیشه سبز است که ارتفاع آن تا 10 متر و در باغ به 3تا7 متر میرسد.درختی است مخروطی شکل که پوست تنه آن قهوه ای روشن است.در درختان جوان شاخه ها دارای تیغ های تیز و قوی است که طول آنها از 5/1 تا5سانتیمتر میرسد؛ولی شاخه های مسن فاقد تیغ بوده و یا تعداد آنها خیلی کم میباشد.این تیغها در صورتی که موجود باشند،در کنار برگ روی شاخه قرار دارند.
  گلهای پرتقال معمولا دوجنسی است میوه آن گرد و یا کمی کشیده است و داخل آن به 10 تا 14 حجره تقسیم شده است.تعداد بذر در میوه پرتقال متغیر و در بعضی از آنها،بکلی فاقد بذر میباشد.در انواع مختلف پرتقال پوست میوه ممکن است زبر و یا صاف باشد.ضخامت پوست نیز در انواع آن متفاوت میباشد.رنگ پوست از زرد نارنجی تا نارنجی قرمز تغییر میکند.

  -نارنگی:درختی است مثل سایر مرکبات،همیشه سبز و با ارتفاع 4تا6متر که مثل پرتقال برگهای کوچک و دمبرگ باریک دارد.شاخه های آن ممکن است رو به بالا رشد کند و یا به طرف پایین خمیده باشد.این درخت معمولا بدون تیغ است و در بعضی از انها تیغهای کوچک و ریزی مشاهده میشودچسبندگی پوست نارنگی به گوشت آن برخلاف پرتقال خیلی کم است

  -لیمو ترش: درختی نسبتا کوتاه و پرتیغ است و میوه اش اندازه متوسطی دارد.شکل عمومی یموه کشیده است. در نقطه مقابل دم میوه،بر روی پوست برآمدگی شبیه ناف مشاهده میشود.


  -نارنج:دارای درختی متوسط به ارتفاع6تا9 متر و تاجی گرد و متراکم میباشد.این نوع دارای تیغ های قوی و بلند و نوک تیز است.برگهای کشیده نوک تیز و معطری دارد که اندازه آنها از برگ پرتقال کمی بزرگتر و دمبرگی پهن دارند.میوه متوسط،رنگ پوست آن نارنجی و گاهی کاملا قرمز است.تعداد حجرات داخل یموه 10تا12عدد میباشد.طعم میوه ترش مخلوط با کمی تلخی است.

  -گریپ فروت:درختی است به ارتفاع 9تا15 متر،با شکل عمودی مخروطی یا گرد و قطر درخت به 45 و گاهی 65سانتیمتر میرسد.پوست درخت صاف و رنگ آن قهوه ای مخلوط با خاکستری است.برگهای جوان سبز روشن و شکل عمومی آن کشیده نوک باریک و گاهی کمی گرد است.دمبرگ در این نوع،پهن و از حیث اندازه متوسط و اطراف برگ دندانه های ریزی مشاهده میشود.گلهای آن اغلب به شکل خوشه و به ندرت تک گل دیده میشود.میوه گروپ فروت،در پاره ای از ارقام کشیده و در برخی گرد و یا گلابی شکل است.رنگ پوست آن زرد یا نارنجی کم رنگ است.

  -مرکبات حاوی گل‌های منفرد یا خوشه‌ای می‌باشند. در حدود ۳-۵/۰ درصد از گل‌ها به میوه تبدیل می‌شوند و قسمت بیشتر آنها می‌ریزند. شانس تشکیل میوه در گل‌های منفرد بیشتر از گل‌های است که روی گل‌آذین قرار می‌گیرند. گل‌های منفرد در جانب شاخه‌های سال جاری و گل‌آذین‌ها در جانب شاخه‌های یک‌ساله حاصل می‌شوند. زمان تمایز گل ۳۰-۲۰ روز قبل از باز شدن گل‌ها بوده اما در نارنج‌ سه‌برگ تمایز گل‌ها در تابستان سال قبل انجام می‌گیرد.

  بالنگ:درختچه‌ای  با رشدی کند و اهسته است که حداکثر به حدود 5-2 متر می رسد . تاج و شاخساری نسبتا نامنظم دارد . برگها همیشه سبز با عطری همانند لیمو است. بالنگ در صورت مناسب بودن شرایط اب و هوایی در طی سال چندین بار می تواند گل  دهد که بیشترین میزان تولید گل در فصل بهار است

  مرکبات مهمترین تیره میوه‌ های نیمه‌ گرمسیری هستند ، که خاستگاه اصلی آن ایران ، هند ، چین و ژاپن است .

  ویژگی های خاص مرکبات:

  - عسل مرکبات دارای عطر و طعم متفاوتی است

  زمان برداشت:

  -اواخر آذر

  سایر محصولات زنبور عسل از گیاه مرکبات:

  -گرده

  -شهد

  خواص عسل مرکبات:

  -آرامش بخش

  -تقویت حافظه و انرژی زا

  -مقوی معده و باد شکن

  -مفید برای کمبود ویتامینc

  -ضد تهوع

  -نرم کننده سینه

  -مفید برای سرما خوردگی

  -کاهش ورم های بدن

  -ضد عفونی کننده

  -تصفیه خون

  -اشتها آور

  -برطرف کننده ناراحتی های صفرا

  -مسکّن

  -مفید برای سکسکه

  -مقابله با کرم های روده

  -مفید برای سرطان های معده

  -پیشگیری از انواع سرطان ها

  -کاهش کلسترول

  -درمان بی خوابی و تپش قلب

  منطقه رویش گیاه:

  - باغات شمال و جنوب کشور

  رنگ عسل:

  -زرد متمایل به قهوه ای

  بهترین طریقه مصرف عسل مرکبات:

  - مخلوط کردن دو تا سه قاشق عسل مرکبات با آب ولرم یا شیر ولرم

  موارد منع مصرف:

  -طبق تحقیقات عسل خاطره منع مصرفی برای این عسل ذکر نشده است.

  منبع : وب سایت عسل طبیعی ایران - عسل خاطره


 • تهیه و تنظیم توسط پرورش ملکه خاطره
  تماس : 09023025634
  انتشار مطلب در :