اجزاء تشکیل دهنده گرده گل

توضیحات:

 • به نام خدا

  طبق تحقیقات صورت گرفته توسط سایت عسل طبیعی ایران، عسل خاطره: گرده گل یکی از کاملترین خوراکی های موجود در طبیعت می باشد بخاطر داشتن مواد و عناصر مهمی از جمله پروتئین که این عنصر تشکیل دهنده گرده را از پروتئین حیوانی غنی تر اعلام کرده اند.که حدود نیمی از پروتئین گرده گل به شکل آمینو اسیدهای آزاد است که آماده استفاده مستقیم توسط بدن هستند

  گرده گل بر خلاف ژل رویال که غذای ملکه و زنبور نر میباشد غذای کامل برای زنبوران عسل جوان و همچنین نوزادان می باشد برای جمع آوری یک قاشق چایخوری زنبور عسل کارگر به مدت روزانه هشت ساعت در طول یکماه مسولیت جمع آوری گرده را به عهده دارد.

  هر گرده گل دارای ترکیبات شیمیایی مختلفی هستند که این ترکیبات شیمیایی بار گرده متفاوت است و تا حدود زیادی به گیاهانی بستگی دارد که زنبور بر آنها نشسته است. پروتئین‌ها، اسید آمینه‌های آزاد، کربوهیدرات‌ها، چربی‌ها، ویتامین‌ها، میکرو و ماکرو المنت‌ها، اسیدهای آلی، رنگ‌های گیاهی، رنگ دانه‌ها و مواد معطر مجموعاً از نظر بیولوژیکی ترکیب کاملی از گرده می‌سازد. ترکیب شیمیایی فوق در نتیجه‌ی تحقیق بر روی نمونه‌های گرده گل جمع آوری شده از سراسر دنیا است. بنابراین گرده‌ی پاره‌ای از گونه‌های گیاهی شامل تمام ترکیبات ذکر شده نیست.
  گیاهان مختلف در گرده خود، مواد غذایی خاصی را که در فرآیند جذب گرده افشان‌ها مفید هستند ذخیره می‌کنند.


  عناصر مهم در گرده گیاهان:

  - دانه‌های گرده‌ی بلوط، خرما و شبدر غنی از پروتئین است

  - گرده‌ی بید سرشار از ویتامین C است

  - گرده ی گندم سیاه غنی از ترکیبات فلاونوئید است

  - گرده‌ی چمن مملو از اسیدهای کلروژنیک است

  کاهش میزان پروتئین گرده‌ی گل قاصد باعث غنی شدن آن از ترکیبات چربی تا میزان 15 درصد و شامل کارتنوئیدهاست.

  جمعیتی از زنبوران به منظور زمستان گذرانی طولانی، ترکیبی متعادل از پروتئین و ویتامین‌ها را که از گرده‌ی گل گیاهان مختلف ساخته شده، اندوخته می‌سازند. پودر گرده گل دارای بیش از دو میلیون دانه گرده معادل یک قاشق چایخوری می باشد.

  همانگونه که در بالا ذکر شد ترکیب شیمیایی گرده گل از گونه‌های مختلف، متفاوت می‌باشد ولی عموما متشکل از مقادیر مختلفی پروتئین، چربی و استرول، قندها، مواد معدنی و مواد کمیاب، ویتامین‌ها و مواد رنگی می‌باشد.

  - مقدار پروتئین گرده گلها بسته به گونه‌ی آن بین 7 تا 35 درصد و به طور متوسط حدود 25 تا 26 درصد می باشد.مهمترین پروتئین موجوددر گرده گل  اسیدهای آمینه‌ی اساسی ، که بدن انسان قادر به تولید آنها نیست (لیزین، تریپتوفان، هیستیدین، لوسین، ایزولوسین، متیونین، فنیلالانین تراونین، والین) و اسیدهای آمینه‌ی تسریع کننده‌ی رشد (آرژینین، پرولین، سیستین، سرین، تیروزین) تشکیل شده‌اند.
  - مقدار چربی‌های موجود در آن نیز بین 10 تا 20 درصد است.

  -مقدار قندهای موجود در آنها بین 13 تا 36 درصد می‌باشد ولی قندهای موجود در گرده گلهای جمع آوری شده توسط زنبورها بیشتر از گرده گلهایی است که انسان جمع آوری کرده و بین حدود 20 تا 48 درصد گزارش شده است. علت این اختلاف این است که زنبورها معمولا مقداری شهد یا عسل به گرده گل اضافه می‌کنند.

   مهم‌ ترین قندهای گرده گلها :

  - سوکروز، فروکتوز، گلوگز، مانوز، گزیلوز، لاکتوز و نشاسته. مواد معدنی شناخته شده در گرده گلها شامل کلسیم، منیزیم، فسفر، اهن، سدیم، پتاسیم، آلومینیوم، منگنز، گوگرد، روی و مس می باشند که حدود 3 تا 8 درصد وزن خاکستر آن را تشکیل می‌دهند.

  ویتامین‌های مهم شناخته شده در گرده گلها :

  - تیامن ریبوفلاوین اسیدنیکوتینیک، اسیدپنتاتونیک، پیریدوکسین، اسید آسکوربیک، بیوتین و مقدار کمی هم ویتامین E.
  مهم‌ ترین مواد رنگی موجود در گرده گلها :

  - کاروتن و گزنتوفیل می باشند.

  - گلوسیدها خصوصا نشاسته و لاکتوز (حدوداً 40 درصد)، لیپیدها (5 درصد) و آب (5 درصد) ترکیبات گرده‌ی گل را تکمیل می‌کنند.
  و 15 درصد آن عناصر مختلفی هستند که برخی از آنها به خاطر عدم انجام تجزیه‌های دقیق‌تر هنوز شناخته نشده‌اند. اما ترکیبات شناخته شده عبارتند از:
  - ویتامین‌های گروه B، ویتامین‌های E,C و پرو- ویتامین A.
  - اکثر نمک‌های معدنی نظیر کلسیم، پتاسیم، منیزیم، فسفر و... تعدادی از ریز عنصرها.
  - آنزیم‌هایی که برای متابولیسم بسیاری از اعمال مهم بدن مفید هستند.
  - عناصر آنتی بیوتیک، باکتریواستاتیک.
  - روتین که گلوسیدی است با تأثیر مناسبی بر مقاومت مویرگ‌ها.
  - یک عنصر استروژنیک.
  - به طور کلی، در گرده‌ی گل مجموعه‌ای از مواد مختلف و مکمل وجود دارد که در محیط طبیعی خود در همکاری موزونی عمل می‌کنند. در این رابطه، گرده‌ی گل تا حدودی جوانه‌ی گندم را به یاد می‌آورد.

   


 • تهیه و تنظیم توسط پرورش ملکه خاطره
  تماس : 09023025634
  انتشار مطلب در :