بره موم

توضیحات:

 • به نام خدا

  بره موم  ماده ای است که ابتدا توسط مصریان باستان شناخته شد و آنرا پروپولیس ( جلوی در ، نگهبان در ) می نامیدند چرا که زنبور ها در هنگام شروع زمستان ابعاد سوراخ پرواز را بواسطه بره موم کوچک می کردند تا از ورود سرما جلو گیری نمایند ، مشاهده این عمل در کنده ، نشانه خیلی روشنی از سختی و سرما ی زمستان آینده دارد . بره موم ماده ایست که منبع خارجی داشته و فقط زنبورعسل آن را مانند شهد گلها جمع آوری میکند و اساسا ترکیبی است از رزین ها ، موم های گیاهی و فلاونوئید ها .بره در برخی گویش ها به معنی برش و درز هست در واقع به موم درز ها بره موم می گویند.

  بره موم

  تهیه بره موم:

  زنبور عسل این ماده را از صمغ درختان، گل . شکوفه گیاهان و درختان مختلف مخصوصا ، تبریزی ، بلوط ، آکاسیا ، اکالیپتوس ، انواع درختان سپیدار، غدار، غات ، نارون، سوزنی‌برگ‌ها، فندق و بید است. البته وجود گیاهانی نظیر شبدر، یونجه و اسپرس نیز باعث تولید بیشتر آن موم توسط زنبورها می‌شوددر زنبیل های گرده خود جمع نموده و به کندو انتقال می دهد و پس از افزودن ترشحات غده ای که شامل آنزیم ها است آنرا به صورت مایع در آورده و در سطح سلولهای شان منتشر می کند.

  فواید بره موم برای کندو:

  این پوشش جهت نگه داری از تخم ها و لاروها به عنوان ماده ضدعفونی کننده و عاملی موثر در پیشگیری از ورود و شیوع بیماری‌ها در کندو به شمار می‌آید.

  این ماده در برابر باکتری ها و ویروس ها اهمیت به سزایی دارد .خاصیت  باکتری کشی یا باکتری واستاتیک قوی را از خود نشان می دهد. در برخی موارد عصاره های بره موم مؤثرتر از داروهای موجود تجاری می باشند. و همچنین باعث استحکام ، موم شان ها بدون  تغییر در نرمی و انعطاف پذیری آن می شود . که خاصیت در مناطق گرمسیری دارای اهمیت خاص است

  بره موم در محل ورود زنبوران به داخل کندو قرار دارد و به دلیل این که زنبورها پیش از ورود به کندو از روی آن عبور خواهند کرد، احتمالاً می‌تواند نقش ضدعفونی کننده دست و پای زنبوران را در بدو ورود به کندو ایفا نمایند. همچنین پر کردن شکاف‌ها، تنگ کردن سوراخ‌های تهویه، تنگ کردن دریچه پرواز در زمستان، ترمیم شکستگی‌ها، جلا دادن و ضد عفونی کردن جدار داخلی کندو و قاب‌ها، محکم کردن محل اتصال قاب‌های عسل به کندو و به یکدیگر از دیگر کاربردهای بره موم است.

  ویژگی بره موم:

  رنگ :

   بره موم اغلب قهوه ای بوده ولی بین رنگ های زرد تا سیاه با انعکاس رنگی قرمز یا سبز ، قهوه‎ای روشن تا مایل به سبز و قهوه ای مایل به قرمز متغییر است و شامل:

  - حدود 27 درصد موم گیاهی

  -46 درصد شیره و رزین های بعضی از درختان

  - 15 درصد فلاونی ( C6H5O2 ) که اساس بسیاری از رنگهای زرد میباشد

  - فلاونوئید ها ( گروهی از مواد که شباهتی به ویتامین P داشته و دارای خاصیت ضد خونریزی و التهاب میباشد)

   - و چند درصد روغن .

  بــــو و طعم:

  - طعم آن تند ومخلوطی از صمغ ( جوانه تازه درخت ) و موم دارد.

  -طعم آن مخصوص بوده به طوری که وقتی آنرا می جوید باید کاملاً با آب دهان مخلوط کنید ، طعم آن ابتدا شدید و با آزاد شدن عناصر فعال آن طعم ملایمی به خود میگیرد بعد از نیم ساعت جویدن میتوانید آنرا بلعیده ویا بیرون بیندازید .

  -بوی بسیار مطبوع دارد

  بره موم بطور کلی از مواد زیر تشکیل شده است :

  عناصر رزینی ( صمغ گیاهی ):

   55 % -موم

  30 % - گرده گل

  5 % - سایر ترکیبات

  10 %  - مصارف بره موم در کندو

   


 • تهیه و تنظیم توسط پرورش ملکه خاطره
  تماس : 09023025634
  انتشار مطلب در :