مصرف گرده گل توسط زنبور عسل

توضیحات:

 • به نام خدا

  مطالعات علمی نشانگر خواص درمانی مختلف و خواص تغذیه ای گرده زنبور عسل بوده و دانشمندان را قادر به شناسایی فعالیت های آنتی بیوتیک، آنتی اکسیدانی، ضد سرطان و ضد التهابی کرده است اجزای اصلی گرده زنبور عسل کربوهیدرات (55- 13٪)، پروتئین خام (40-10٪)، فیبر خام (20-0،3 ٪) و لیپید (10-1٪) هستند چون گرده زنبور شامل تمام اسیدهای آمینه ضروری برای ارگانیسم انسان است ، به عنوان " تنها غذای کامل " شناخته می‌شود.

  دو غذای اصلی وجود دارد که زنبورها جمع آوری می کنند، شهد و گرده. گرده و شهد، اجزای ضروری رژیم غذایی زنبور عسل هستند. شهد کربوهیدرات را فراهم می کند، در حالی که گرده پروتئین، چربی و ویتامین ها را تامین می کند. زنبورها شهد را برای تولید غذای آنزیمی فعال و نیمه تخمیر شده ای به نام عسل جمع آوری می کنند. و آن‌ها گرده را جمع می‌کنند تا غذای تخمیر شده ی آنزیمی فعالی به نام نان زنبور را تولید کنند . بله ، درست است ، انسان‌ها تنها کسانی نیستند که به طور هدفمند غذایشان را تخمیر می‌کنند .

  در نگاه اول گرده زنبور یک محصول کاملا ساده است اما زنبورهای عسل ،گرده های خود را به صورت تازه مصرف نمی کنند! بلکه دانه های گرده را پس از جمع آوری در حجره های خالی قرار می دهند تا آنها را به نان گرده (نان زنبور) تبدیل کنند.

   مصرف گرده در کلنی:

  - طبق برسی های صورت گرفته توسط عسل طبیعی ایران به نام عسل خاطره زنبور عسل گرده تخمیر شده را برای کمک به فلور روده ای خود  و همچنین در امان بودنش از بسیاری از بیماری ها مصرف می نماید.که این فرایند در مقالات قبلی عسل خاطره ذکر شده است.

  - نوع دیگر از مصرف گرده به صورت خام می باشد که این اتفاق زمانی رخ خواهد داد که لاروها و شفیره ها در کلنی ازدیاد می بابند.در این صورت زنبور عسل اقدام به مصرف خام گرده می نماید که به مراتب مشکلات گوارشی از جمله یبوست را در پی خواهد داشت.جذب پروتیین در گرده خام به مراتب سخت تر از گرده نان یا همان گرده تخمیر شده صورت می گیرد و بسیاری از گرده مصرف شده بصورت مدفوع دفع می شود.

  تولید اسید لاکتیک توسط زنبور عسل:

  گرده گل تازه دارای رطوبت و پروتئین زیادی است و در دمای 37 درجه ی کندو شرایط مناسب رشد کپک ها فراهم است به همین دلیل زنبور مایع گوارشی که مملو از باکتری اسید لاکتیک است به آن اضافه می کند.باکتری دگرگون کننده قند در گرده ،مولد اسید لاکتیک است و pH   را از 4،8 به حدود 4،1  می رساند که مقدار خیلی کمتری از آستانه ی 4،6 برای رشد میکروب های بیماری زا است.مقدار باکتری در ساختار گرده ها خیلی زیاد است و زنبور با این عمل باکتری های بیماری زا را از بین می برد و باکتری های پروبوتیک را به آن اضافه می کند تا بتواند گرده را به مدت طولانی تری نگهداری کند.

  ایجاد نان زنبور فرآیند ذخیره سازی و بسته بندی متوالی گرده در سلول های شان با اضافه کردن آنزیم ها و شهد یا عسل تحت تاثیر تخمیر اسید لاکتیک است.

  اسیدهای چرب در پرورش و سلامت زنبور عسل بسیار مهم هستند. به عنوان یک منبع پروتئین ، گرده زنبور پتانسیل بزرگی دارد اما در شکل طبیعی آن گرده‌ها نه به اندازه کافی قابل هضم هستند و نه به اندازه کافی برای زنبورها مغذی می باشند. گرده هایی که کاملا در نان زنبور تخمیر نشده اند، به وسیله زنبور عسل قابل هضم نیستند. بخشی از دلیل این امر این است که هسته گرده‌ها در لایه‌ای از سلولز قرار دارد که زنبور و انسان نمی توانند به راحتی آن را هضم کنند. دلیل دیگر مربوط به بسیاری از گرده‌ها است که پوشش محافظ و نسبتا غیرقابل هضم موم دارند.

   


 • تهیه و تنظیم توسط پرورش ملکه خاطره
  تماس : 09023025634
  انتشار مطلب در :