تاریخچه موم

توضیحات:

 • تاریخچه موم:

  فیلسوف یونانی ارسطو بر این عقیده بود که موم زنبور عسل از گلها حاصل می­شود و این فرضیه تا دوره رنسانس غالب بود. در سال 1744 دانشمند آلمانی به نامHornbostel گزارش داد که زنبوران موم را خودشان تولید می­نمایند. این گزارش به وسیله جامعه علمی نادیده گرفته شد، تا زمانی کهHunter  در سال 1792 و Huber   در سال 1814 کار خود را ارئه دادند. در 1903 فرایند سنتز موم با جزئیات توسط Dreyling  تعریف شد

  موم زنبور عسل یک محصول طبیعی است که توسط زنبوران عسل کارگر در سنین 12 تا 18 روزگی از غده­های مخصوصی تولید می­شود و در زنبوران پیرتر این غده­ها از فعالیت می­افتند. البته در شرایط اضطراری این غده­ها می­توانند دوباره فعال شوند و موم توسط قطعات دهانی آنها به حالت شان در می­آید. شان متشکل از سلول­های حاصل از موم خالص زنبور عسل می­باشد که از یک مرکز دارای نمای شش ضلعی در جهت­های مخالف هستند. زمانی که موم توسط زنبوران تولید می­شود به رنگ سفید است ولی آن سریعا به دلیل مخلوط شدن با گرده و در برخورد با زنبوران در داخل کندو تیره می­شود. مومی که از زنبوران عسل گرفته می­شود و توسط زنبوردار ذوب می­شود عموماً به رنگ زرد لیموئی است.

   موم زنبور عسل نقطه ذوب نسئتا بالائی مابین 143 تا 145 درجه فارنهایت دارد و آن بسیار محکم است و در معرض فساد توسط بسیار کمی از حلال­ها است. آفتاب موم زنبور عسل را سفید می­کند اما مواد دیگری آن را تحت تاثیر قرار می­دهند . موم از کشتی­های شکسته پس از دهه­ها از داخل آب نمک در شرایط خوبی بیرون آورده شد. موم زنبور عسل به آرامی می­سوزد و یک بوی طبیعی خیلی معطری دارد. این دو کیفیت باعث می­شود شمع­های حاصل از موم زنبور عسل واقعاً بی نظیر و فوق العاده باشند. اما بزرگترین استفاده تجاری موم زنبور عسل در صنعت مواد آرایشی است.

  موم در مصر باستان:

  مصریهای در ۴۲۰۰ سال قبل از میلاد مسیح، زنبورعسل را نگهداری کرده و موم آنرا برای ساختن قالب، برای نوشتن و همچنین برای مومیایی کردن و محفوظ کردن اجساد مرده­هایشان بکار میبرده­اند.

  موم در روم باستان:

  رومیان از موم زنبور عسل، در کوزه گری، رنگرزی و نساجی استفاده می­کرده­اند. انواع عروسکهای مومی از معابد یونانیها و رومیان یافت شده است. کاربرد موم زنبور عسل، برای تأمین روشنائی از زمانهای بسیار قدیم، خصوصاً در مصر باستان، بسیار رایج بوده است. برای اولین بار، شمع توسط یونانی­ها، با بکارگیری نخ کتانی و موم زنبورعسل ساخته شد و برای تولید و تأمین روشنائی از آن استفاده گردید.

   

  موم در قرون وسطی:

  در قرن وسطي موم زنبورعسل كالاي بسيار با ارزشي بوده به طوري كه مجسمه هاي مومي دركليساها براي دفع بد يها و دور كردن شيطان نگهداري مي شدند زيرا عقيده بر اين بود كه اگر مجسمه مومي كسي آسيب بيند آن شخص نيز آسيب خواهد ديد. در قرن هفدهم كف پوشهاي چوبي قصرهاي فرانسه را بوسيله موم زنبورعسل صيقل داده و واكس مي زدند. در دوران رنسانس در ايتاليا از موم زنبورعسل براي قال بسازي و كشيدن تمثال به مقدار زيادي استفاده مي شده است. موم زنبورعسل در ساختن مركب براي چاپ و نوشتن، از قديم بسيار رايج بوده و هست.

  كاربرد موم زنبورعسل آنقدر فراوان گرديد كه كم كم توليدات آن نتوانست جوابگوي نياز صنايع مختلف باشد به طوري كه امروزه كمترصنعتي است كه از موم به نحوي استفاده نكند. لازم به ذكر است كه چون توليد موم زنبورعسل بسيار گران مي باشد و از طرف ديگرمنابع ديگري مانند مو مهاي گياهي، حيواني و مصنوعي براي توليد ساير انواع موم وجود دارد امروزه در صنعت بيشتر از مو مهايي غير ازموم زنبورعسل استفاده مي شود. ولي آنچه كه حائز اهميت است اينست كه يكي از راه هاي عمده استفاده از موم زنبورعسل در صنعت زنبورداري است و هيچ نوع مومي كيفيت و مرغوبيت موم خالص زنبورعسل را براي اين صنعت ندارد.


 • تهیه و تنظیم توسط پرورش ملکه خاطره
  تماس : 09023025634
  انتشار مطلب در :