برگه موم زنبور عسل چیست

توضیحات:

 • به نام خدا

  با ورود کندو های لانگستروت ( کندو های فعلی ) به کشور. فن آوری آن هم وارد کشور شده. به این صورت که کندو های فعلی متشکل شده از یک جعبه مستطیل شکل خالی. با ۱۰ قاب

  برای ذخیره عسل است.

  برگه موم زنبور عسل چیست

  با ورود کندو های لانگستروت ( کندو های فعلی ) به کشور. فن آوری آن هم وارد کشور شده. به این صورت که کندو های فعلی متشکل شده از یک جعبه مستطیل شکل خالی. با ۱۰ قاب
  برای ذخیره عسل است. که بایستی در وسط هر قاب عسل یک برگه موم زنبور عسل بچسبانیم. تا زنبور های عسل روی برکه موم موم بافی کنند و عسل ذخیره کنند . برگه موم های از قبل آماده شده را توسط موم دوز به وسط کادر دوخته میشود. و به داخل کندو زنبور عسل انتقال داده می شود. تا زنبور عسل در آن کادر موم بافی را شروع کند. تمام موم های قاب عسل را خود زنبور عسل می بافد. و به تجربه شخصی عرض میکنم. امکان تقلب در موم زنبور عسل و عسل با موم وجود ندارد. و نمی شود عسل با موم را تقلبی ساخت

  چگونه موم زنبور عسل  آج میشود یا به برگه موم تبدیل می شود :
  انتخاب مواد خام
  سرپوش های سلولی شاید به این دلیل که بسیار خالص هستند موجب شکنندگی ساختهایی که دارای انعطاف کمتری هستند شوند اما در مورد شان ها کاملا ربطی به تکنیک های ساخت ندارد. سازنده های موم با اینکه از شانهای موم محافظت به عمل می آورند ولی معمولا از هر دو روش جهت به وجود آمدن انعطاف پذیری و قدرت استفاده می کنند.


  ساخت ورق موج شده  فشار موم به سبک سینی
  مومی که اساسا مسطح است با روشی مشابه آنچه که توسط ریستچ اختراع شد تحت فشار قرار می گیرد البته در مواقعی که قصد ساخت صفحات کلفت و شکننده از ورق موم آج شده را دارند این روش رواج چندانی ندارد و زمان زیادی برای ساخت تلف می شود. 


  روش غلتک
  امروزه این روش مرسوم ترین روش می باشد که با توجه به غلتک ها دو روش متفاوت جهت این کار وجود دارد.


  - تکنیک غلتک های پوشیده- روش مستقیم
  تکنیک حاضر سریعترین تکنیک جهت ساخت ورق موم آج شده می باشد. موم مایع مستقیما داخل غلتک های پوشیده از آب سرد که به شکل سلول های 6 ضلعی بوده ریخته می شود بنابراین موم سرد شده و هم زمان روی یک نوار ممتد چاپ می شود که در آخر خط بریده می شوند. در هر صورت ورق موج آج شده ای که به این روش ساخته می شود معمولا سخت و شکننده است.


  - غلتک های پوشیده و صفحات از پیش طبقه شده موم
  در این روش یک صفحه طبقه طبقه شده از موم داخل غلتک های پوشیده ریخته می شود اینماشین ها عمدتا به عنوان سازنده های ورق موج آج شده تخصصی کاربر داند. روش استاندارد آن ساخت رول های طولانی از موم ساده می باشد که حدودا 3 تا 4 cm ضخامت داشته و توسط چرخش یک غلتک استیل نرم که از درون توسط جت های آب خنک می شود و داخل یک تانکر از موم ذوب شده می گردد انجام می گیرد. یک لایه از موم روی سطح شکل می گیرد که توسط کاردی که قبلا جاسازی شده پیش از ورود به غلتک های طبقه طبقه پاک می شوند. غلتک ها جریانی مداوم از صفحات را ایجاد می کنند که یکبار سرد شده و به صورت اتوماتیک دور ک غلتک بزرگ پیچانده می شود. فشاری که در طول این تکنیک مورد نیاز است با توجه به خصوصیات مختلف موم تغییر می کند بنابراین این صفحات کمتر شکننده بوده و انعطاف پذیری بیشتری نسبت به ورق موج آج شده دارند که توسط سایر روش ها ساخته می شود. اکنون نوارهای طبقه طبقه شده برای مرحله بعدی آماده است رول مومی در یک تانکر آب گرم(40درجه سانتیگراد) سبک گذاشته شده و یا احتیاط باز می شود که به دلیل چگالی کمش شناور می شود. انتهای نوار به داخل غلتک هایی به شکل سلول ها6 ضلعی مسطح شده جهت ساخت یک نوار ممتد از ورق موج آج شده خورانده می شود. در هنگام چرخش غلتک ها توسط یک سری جت های کوچک حاوی آب صابون روغن کاری می شود. نوار مومی آج شده در سایزهای مختلف بریده شده و به طور اتوماتیک در انتهای خط تولید روی هم انباشته می شوند.

  طریقه دادن ورقه موم به کلنی ها:

  شان هائی که در کلنی وجود دارد همچون واحدهای به هم پیوسته محل زندگی اجتماع زنبورعسل هستند . وزنبورها با رفت و آمد روی آنها وارتباط با یکدیگر به انجام فعالیت های داخل کندو می پردازند .

  در صورتی که قاب حامل برگه موم در وسط این اجتماع زنبورها گذاشته شود سبب اختلال وممانعت از ارتباط زنبورها با هم می گردد . همچنین اگر این برگه موم در کنار کلنی گذاشته شود معمولاً زنبورها رغبتی برای فعالیت روی آن وموم بافی از خود نشان نمی دهند . بهترین کار این است که این قاب حاوی برگه را بین قاب آخر و بقیه قاب ها (یک قاب مانده به آخر) قرار داد .

  در مواقعی که لازم به اضافه کردن طبقه می باشد و شان آماده در اختیار ندارید ، قاب 1 قاب 10 را بالا بیاورید . سپس قاب 2 وقاب9 را به دیواره کندو (جای دو قابی که بالا گذاشته اید ) بچسبانید و سپس دو برگه موم به جای قاب های 2 و 9 بگذارید .بعد از اینکه به همین روش طبقه دارای 4 قاب آماده و بافته شده شد ، می توانید در طبقه هم برگه موم بگذارید . توجه داشته باشید که تعداد برگه بافته نشده در کندو حتی الامکان از دو عدد بیشتر نشود که زنبور ها بتوانند آن را سریعاً آماده کنند . سعی کنید برگه ها پس از مو دوزی سریع تر داخل کندو قرار گیرد .زیرا در صورت تازه بودن برگه ، عطر موم و همچنین نرمی آن باعث جلب زنبورهای موم ساز و تشویق آنها به موم بافی می شود . این مسئله پس از چند روز هواخوردن برگه های موم دوزی شده تقلیل پیدا می کند .

   

   که بایستی در وسط هر قاب عسل یک برگه موم زنبور عسل بچسبانیم. تا زنبور های عسل روی برکه موم موم بافی کنند و عسل ذخیره کنند . برگه موم های از قبل آماده شده را توسط موم دوز به وسط کادر دوخته میشود. و به داخل کندو زنبور عسل انتقال داده می شود. تا زنبور عسل در آن کادر موم بافی را شروع کند. تمام موم های قاب عسل را درصورتی که برگه موم داخل کندو نگذاشته باشیم خود زنبور عسل می بافد


 • تهیه و تنظیم توسط پرورش ملکه خاطره
  تماس : 09023025634
  انتشار مطلب در :