خمیر شیرین پروبی

توضیحات:

 • به نام خدا

  خمیر شیرین پروبی از قندهای ساده و سهل الهضم ساکارز، گلوکز و فروکتوز تشکیل شده است که جهت تامین انرژی برای زنبور عسل مناسب بوده و جایگزین آپی پاستا و شکر می باشد.

  در هنگام درست کردن شربت شکر به علت استفاده از آب جوش و حرارت بالا احتمال ایجاد هیدروکسی متیل فورفورال که ماده ای سمی برای زنبور می باشد وجود دارد و یا به علت عدم دسترسی به منابع آبی سالم و استفاده از آب آلوده، احتمال آلوده شدن زنبور به بیماری‌های مختلف وجود دارد.

  خمیر شیرین پروبی در شرایط کنترل شده تولید گردیده است که میزان hmf در آن بسیار پایین بوده و عاری از آلودگی های میکروبی می باشد. خمیر شیرین پروپی جیره غذایی مناسبی جهت زمستان گذرانی زنبور می باشد که در هنگام کمبود ذخایر غذایی می توانیم از آن استفاده کنیم.

  یکی از علل اصلی ایجاد بیماری نوزما در زنبور، استفاده از شربت در فصل سرما می باشد. چون زنبور در سرما نمی تواند از شربت استفاده کند در این زمان استفاده از خمیر شیرین توصیه می شود.

  در هنگام خواب زمستانی و سرما یکی از مهم ترین مسائل حفظ گرمای درون کندو می باشد برای جلوگیری از بازدیدهای مکرر و اطمینان از وجود غذای کافی از خمیر شیرین پروبی استفاده شود.

  با توجه به قیمت مناسب خمیر شیرین پروبی، شما زنبورداران زحمت کش، می توانید آن را با گرده گل که از کندو گرفته اند و یا دیگر منابع پروتئینی مخلوط نموده و کیک گرده درست نمایید و یا خمیر شیرین را به همراه مکمل های تقویتی مخلوط نموده و به کندوهای خود بدهید.

  اهمیت تغذیه زنبور عسل با تغذیه تکمیلی

  زنبور عسل برای ادامه حیات فعالیت و رشد به کربوهیدرات، پروتئین، چربی، آب، ویتامین و مواد معدنی نیاز دارد  که کربوهیدرات ها را بطور طبیعی عمدتا از طریق شهد گل و پروتئین ها، چربی و ویتامین ها و مواد معدنی را از طریق گرده دریافت می نماید.

  باید توجه داشت که زنبور عسل مانند سایر جانداران (در صورت عدم وجود منابع غذایی در طبیعت) نیاز به تغذیه مصنوعی یا تغذیه تکمیلی دارد.

  تغذیه تکمیلی زنبوران عسل بایستی شامل موادی باشد که از لحاظ کیفی تقریبا با غذاهای طبیعی زنبوران برابری کند. برای جایگزین شهد، استفاده از شربت شکر غنی شده و خمیرهای قندی و برای تامین نیازهای پروتئینی و چربی و مواد معدنی بهره گیری از مکمل یا جایگزین گرده پیشنهاد می شود.

  تغذیه مناسب زنبور عسل سبب بالا رفتن بهره وری برای زنبورداران و کسب سود بیشتر برای آنها می شود که این موضوع تغذیه زنبور عسل را مورد توجه قرار داده است. با توجه به اینکه جیره های تجارتی و آماده توسط متخصصان تغذیه زنبور عسل تدوین شده است، برای تغذیه زنبور، بسیار مناسب تر و تاثیر آن بیشتر است.

  در مواقع و شرایط ذیل استفاده از تغذیه تکمیلی لازم و موثر می باشد:

  – مواقع کاهش جریان گرده و شهد در طبیعت

  – مصرف غذای زمستانی و کمبود مواد غذایی در کندو

  – برای تولید ملکه و زنبور پاکتی

  – تولید محصولات جانبی کندو مانند ژل رویال و موم و …

  – برای تحریک تخمگذاری بیشتر ملکه و افزایش جمعیت کندو

  – پس از استعمال آفت کش ها در محیط

  – کمک به کلنی های ضعیف و غارت شده به منظور بازسازی

  – در هنگام مصرف دارو و جهت مصرف دارو

  – خشکسالی های و همچنین شرایط نامساعد آب و هوایی همچون وجود گرد و غبار غلیظ که اجازه جمع آوری گرده و شهد را به زنبور ندهد.


 • تهیه و تنظیم توسط پرورش ملکه خاطره
  تماس : 09023025634
  انتشار مطلب در :