زنبورداری در فصل تابستان، برداشت عسل

توضیحات:

 • به نام خدا

  عملیات برداشت عسل در تابستان به محض اتمام جریان شهد در طبیعت و پرشدن شان‎ها از عسل شروع می شود. دلیلی که نباید استخراج عسل را به تعویق انداخت، این است که بعضی انواع عسل ها به سرعت درون سلول های شان شکرک می زنند و استخراج عسل شکرک زده کار را با مشکل روبرو می کند. این نوع عسل ها معمولا از شهد گل های پاییزه؛ مثل، پیچک و مینا به دست می آید.

  عسل گل مینا در عرض ده تا بیست روز پس از قرار گرفتن در شان‎ها شکرک می زند. دلیل دیگری که نباید عمل استخراج و برداشت عسل در تابستان را به تعویق انداخت، خود زنبورها هستند، زیرا طولانی شدن یا وقفه افتادن در کار استخراج عسل باعث میشود که زنبورها مقدار قابل زیادی عسل بخورند و این امر محصول عسل قابل برداشت زنبوردار را کم می کند.

  بیشتر زنبورداران تنها یک بار در سال محصول عسل کندوهای خود را برداشت می کنند که معمولا زمان این برداشت اواخر مرداد تا اواخر شهریور است. با مدیریت صحیح و کوچ دادن زنبورها به مناطق پرگل، می توان به دفعات برداشت محصول اضافه کرد.

  در مناطق کشت کلم روغنی، عسل باید فورا برداشت شود و حداکثر ظرف مدت ۴۸ ساعت با دستگاه اکستراکتور استخراج شود. عسل به دست آمده از شهد گیاهان وحشی معمولا در اواخر شهریور برداشت می شود. اگر زنبوردار علاقه به داشتن انواع مختلف عسل؛ نظیر، عسل شبدر یا عسل هایی که در اوایل فصل به دست می آیند، داشته باشد، استخراج اولیه و زودهنگام عسل، مدیریت مطلوبی را طلب می کند.


 • تهیه و تنظیم توسط پرورش ملکه خاطره
  تماس : 09023025634
  انتشار مطلب در :