بیماری ویروسی سیاه شدن شاخون ملکه

توضیحات:

 • ویروس سیاه شدن سلول ملکه (BQCV) است که توسط ویروس کریپا ویروس (Cripavirus) ایجاد می‌شود.

  علایم ویروسی سیاه شدن سلول ملکه:

  - سیاه شدن سلول  یا حجره ملکه باعث مرگ و میر در شفیره ملکه شده همانگونه که  شفیره ملکه زرد رنگ شده و اطراف آن را کیسه‌ای احاطه می‌کند.لازم به ذکر است که این بیماری نباید با بیماری ویروسی لارو کیسه ای اشتباه گرفته شود چنانچه که هردو بیماری با منشاء ویرووسی هستند و در لارو کیسه ای بیماری تنها لارو زنبور کارگر را تحت تاثیر قرار میدهد..جهت کسب اطلاعات بیشتر از بیماری لارو کیسه ای به سایر مقالات در این باره در سایت عسل خاطره مراجعه نمایید.

   -لارو ملکه مرده در ابتدا زرد رنگ و سپس  مرحله به مرحله دیواره سلول ملکه (شاخون) رنگی متمایل به قهوه‌ای سوخته پیدا می کند.

  شیوع بیماری:

   -شیوع این بیماری بیشتر در فصل بهار و اوایل تابستان است.

  - این بیماری توسط زنبوران پرستار در مواقع تغذیه نوزاد ملکه اتفاق می افتد.

   پژوهشگران بر این باور هستند که عفونت سیاه شدن سلول رابطه نزدیکی با بیماری انگلی نوزما و تکثیر اسپور نوزما در دستگاه گوارشی زنبورها دارد. ضعیف بودن زنبور عسل در برابر این بیماری دلیل اصلی مقاومت این بیماری می باشد.

  پیشگیری از بیماری:

  - تغذیه مناسب که این تغذیه بسته به موقعیت های مختلف در زمان زنبور داری متفاوت می باشد.

  - ملکه جوان با کندوی پرجمعیت

  - چرخش قاب ها هر ۳-۴ سال و قرار دادن کندوی زنبور عسل در یک جای گرم و آفتابی در طول فصل‌های پاییز، زمستان و بهار می‌تواند به کنترل سیاه شدن سلول ملکه کمک کند.

  - زنبورداران باید بهداشت زنبورستان را حفظ کنند و از نشانه‌های سیاه شدن سلول ملکه یا عفونت نوزما در حین پرورش ملکه زنبور عسل آگاه باشند.
  - اگر پرورش‌دهنده زنبور عسل، پرورش دهنده ملکه نیز باشد اگر کندو و کندوچه های شروع کننده خود آلوده به بیماری باشد نباید از آنها ملکه پرورش دهد و یا آنها را توزیع و به فروش رساند. اگر سیاه شدن سلول ملکه در یک پرورش ملکه شناسایی شود، توصیه می‌شود که پرورش دهنده زنبور عسل با جهاد کشاورزی استان مربوطه خود ارتباط گرفته و یک نمونه برای تشخیص آزمایشگاهی برای آنها ارسال کند.

  منبع: عسل خاطره

   


 • تهیه و تنظیم توسط پرورش ملکه خاطره
  تماس : 09023025634
  انتشار مطلب در :