شش ضلعی بودن خانه زنبورعسل

توضیحات:

 •  

  شش ضلعی بودن کندوی زنبورعسل:

  حجره های زنبور عسل همیشه شش گوشه اند و دانشمندان می گویند که چنین حجره هایی با کمترین مواد ساختمانی ، بیشتری جا را فراهم می کنند. اگر حجره ها به شکل مربع ساخته می شد، زوایای داخل لانه ها خالی و بی مصرف می ماند چون حجم بدن زنبور تقریباً استوانه ای است و اگر حجره ها کاملاً استوانه ای ساخته می شد، در بین آن ها فضاهای خالی و فاصله هایی به وجود می آمد که بیهوده و بی مصرف می ماند.

  خلاصه این که ، هر چه دانشمندان به ساختمان لانه ی زنبور عسل بیشتر دقت می کنند ، بیشتر غرق اعجاب و حیرت می شوند

  در آزمایشی ثابت شد که در یک محیط مشخص سلول هایی با اشکال مثلث ، مربع ، دایره ، پنج ضلعی ، شش ضلعی و هشت ضلعی ، بیشترین حجره ها و ایجاد کمترین فضای خالی متعلق به محیط با حجره های 6 ضلعی می باشند .

  معمولاً زنبوران طوری می سازند که:

  - تهویه به آسانی صورت بپذیرد .

  - حرارت ایجاد شده به آسانی از لانه خارج نشود .

  - جهت ساخت لانه با جهت تابش طلوع خورشید یکی باشد .

  - محل هایی برای ساخت لانه انتخاب می گردد که کم رفت و آمد باشند .

  زنبور عسل یک معمارقهار است . زیرا از 6 ضلعی در ساخت خانه اش استفاده کرده . 6 ضلعی منتظم یک شکل استوار و پایدار است چون از 6 مثلث متساوی الاضلاع برای کشیدنش استفاده شده . و همه ضلعها و زاویه ها برابر است.

  زنبورها با ساخت خونه های شش وجهی در کندو، برای محصور کردن مساحت و فضای معینی، از موم کمتری استفاده می کنن و کار کمتری هم نسبت به زمانی که قرار باشه منشورهایی با قاعده ی مربع یا مثلث بسازن، انجام می دن. از یه منظر دیگه، یک شانه ی عسل حدود 40*20 سانتیمتری می تواند بیش از 1800 گرم عسل رو در خودش نگهداره. در حالی که ساختن این شانه عسل، فقط حدود 40 گرم موم نیاز داره.

   

  شگفتی های حرکتی زنبور عسل در خانه سازی:

  در دو طرف شکم زنبور قطعات شفاف فلس مانند پدیدار می گردد این فلس ها مومند و برای خانه سازی به کار می روند

  به هنگام خانه سازی هر کدام بر دوش رفیق خود بالا می روند و به وسیله پاها فلس ها را می گیرند و با اب دهان خمیر می کنند و به سقف می چسبانند همین که فلس های این دسته از کارگران تمام شد کنار می روند و دسته ای دیگر بنای آن ها را دنبال می کنند و همین طور دسته سوم و چهارم و ....تا این که ساختمان آن ها با مهندسی دقیق پایان می پذیرد.

  زنبوران عسل خانه های خود را شش ضلعی با شکل و حجم و اندازه یکسان بنا می کنند به طوری که در بنای آن ها حد اکثر صرفه جویی در مصالح و حد اعلای استحکام به کار رفته است .در ان قسمت که محل ساختمان کارگران است قطر ان را 1/5 اینچ قرار می دهند و در نتیجه در هر دسی مترمربع 857خانه در می اید.ودر ان قسمت که برای زنبوران نر خانه سازی می کنند قطر آن را 1/4 اینچ می گیرند به طوری که در هردسی متر مربع 350خانه ساخته می شود.


 • تهیه و تنظیم توسط پرورش ملکه خاطره
  تماس : 09023025634
  انتشار مطلب در :