تولید موم کلنی توسط زنبورعسل

توضیحات:

 • میزان تولید موم هر کلنی در سال حدود ۳۵۰ تا ۵۰۰ گرم و به طور متوسط حدود ۴۰۰ گرم تخمین زده می‌شود. ضمناً با روش‌های مختلف می‌توان میزان موم تولیدی هر کلنی را افزایش داد. از جمله قرار دادن چند قاب خالی در بین شان‌های بافته شده در طول جریان شهد و یا گذاشتن ۸ شان عسل به جای ۹ شان در طبقه‌ی ذخیره عسل و بالاخره تحریک مداوم کلنی‌ها به موم بافی به وسیله‌ی تغذیه مصنوعی با شربت قند. بیشترین مقدار موم در طول مرحله رشد کلنی های زنبور عسل تولید می­شود و در شرایط آب و هوایی معتدل از آوریل تا ژوئن در دماهای معتدل تولید می­شود. چون مهم­ترین ماده تشکیل دهنده موم زنبور عسل، کربوهیدرات ­ها به ویژه قندهای عسل از جمله فروکتوز، گلوکز و ساکارز است پس برای تولید موم از شربت با غلظت 1 به 1 استفاده می­کنیم و دو عدد برگه موم در وسط قاب­ها در داخل کندو قرار می­دهیم و هر 24 الی 48 ساعت آن­ها را عوض می­کنیم هر چه کلنی قوی تر باشد تولید موم اقتصادی­ تر است. می­توان جهت تحریک کلنی ­ها به تولید موم در طبقه ذخیره عسل 8 شان عسل قرار داد. عموماً به ازای هر 100 پوند عسل 1 یا 2 پوند موم تولید می­شود. موم زنبور عسل اغلب از سرپوش­ های سلول­ های پر از عسل تولید می ­شود و زنبوردار قبل از قرار دادن قاب­ها در اکسترکتور این سرپوش­ها را بر می ­دارد نهایتا زنبورداران می ­توانند شان­ های کهنه و تیره را ذوب و تصفیه کرده و موم تولید بکنند. برای  تولید هر کیلوگرم موم تقریباً 5/8 کیلوگرم عسل مصرف می­شود و میزان تولید موم هر کلنی  به طور متوسط 350 تا 500 گرم در سال می­باشد.

  به طور کلی رمز موفقیت زنبور عسل، در پشتکار مدام و اجرای کار های گروهی است. زنبور عسل موجودی است که هیچ وقت نمی خوابد. و روز ها از گلها و گیاهان تغذیه می کند.
  و در داخل کندوی زنبور عسل ذخیره می کند. و شب ها تا صبح شهد گل ها را تبدیل به عسل می کند. شهدی که در کیسه عسلی زنبور عسل ذخیره شده. را شب هنگام از کیسه عسلی خود خارج کرده و دوباره آن را می خورد. و دوباره بالا آورده دوباره وارد کیسه عسلی خود می کند. و اینقدر این کار را انجام می دهد.
  تا رطوبت احتمالی آن را گرفته و ماده ای شفا بخش و نا شناخته از بدن خود به عسل اضافه می کند. که عسل طبیعی خاصیت شفا بخش پیدا کند.


 • تهیه و تنظیم توسط پرورش ملکه خاطره
  تماس : 09023025634
  انتشار مطلب در :